Westburg B.V. - Pielęgnacja roślin

Aby utrzymać plonowanie roślin na jak najwyższym poziomie przez cały okres uprawy stosuje się wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które nie tylko mają na celu poprawę kondycji roślin, ale przede wszystkim prowadzenie ich w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać powierzchnię uprawową.

Wkrótce po posadzeniu, roślinę za pomocą klamerki uprawowej mocuje się do sznurka. Gdy roślina osiągnie maksymalny pułap wysokościowy w szklarni (w tym przypadku jest to około 4 m) sznurek poluzowuje się i przesuwa zgodnie z ruchem wskazówek zegara wraz z całą rośliną. Powoduje to, że łodyga układa się poziomo wzdłuż mat i gdy osiągnie dostateczną długość podpierana jest stalowymi hakami.  Przez cały okres wzrostu usuwane są liście rosnące poniżej pierwszego owocującego grona, a podczas pełni zbioru dla ułatwienia usuwane są wszystkie do wysokości 1,7m (wyjątkiem są rzędy z czynna ochroną biologiczną - tam liście nie są usuwane).

Rośliny prowadzone są w systemie jednopędowym, więc przez cały okres uprawy należy ręcznie usuwać niechciane pędy boczne oraz puste grona ze względów fitosanitarnych. 

Wyrastające pędy boczne

Opracowali: Radosław Płuciennik i Paweł Fedorów