dychawica świszcząca
Przypadek 14:
Koń sportowy ze spadkiem wydolności i specyficznym szmerem oddechowym zaprezentowany do kliniki na konsultację pulmonologiczną.
Brak specyficznych objawów chorobowych, klinicznie koń w dobrym stanie. Wstępne badanie endoskopowe nie wykazało zmian w obrębie chrząstek krtani. Zdecydowano się na wykonanie badania endoskopowego w czasie wysiłku, na bieżni. Po wprowadzeniu konia w galop na bieżni widoczne objawy niedowładu lewej chrząstki nalewkowatej. Postawiono diagnozę porażenie lewego nerwu krtaniowego powrotnego. W czerostopniowej skali porażenia koń miał 4 stopień (kompletny brak ruchomości chrząstki nalewkowatej oraz fałdu głosowego).
Właściciele zdecydowali się na zabieg laserowej ventriculektomii oraz laryngoplastyki.
Pierwszym etapem jest laserowa ventriculektomia, zabieg wykonywany na stojącym koniu w sedacji oraz z lokalnym anestetykiem. Następnie endoskopowo wprowadza się przewód z wiązką lasera, jeden kanał posiada kleszcze pozwalające ufiksować fragment błony śluzowej kieszonki krtaniowej, dzięki czemu można bardziej precyzyjnie ją naciąć. TA część zabiegu likwiduje charakterystyczny szmer oddechowy.
Druga część operacji wykonywana jest w pełnej anestezji wziewnej oraz pod kontrolą endoskopową.
Dojście chirurgiczne zmodyfikowaną metodą Whitehouse, 8-10 cm ventralnie i paralelnie do żyły językowo- twarzowej , preparacja na tępo do krtani. Zidentyfikowanie wyrostka mięśniowego chrząstki nalewkowatej oraz doogonowy brzeg chrząstki pierścieniowatej. Następnie zakładany jest implant w postaci nici nierozpuszczanej USP 5 Ticron na obie struktury ( wyrostek mięśniowy chrząstki nalewkowatej oraz doogonowy brzeg chrząstki pierścieniowatej) tym samym tworząc protezę mięśnia pierścienno nalewkowatego grzbietowego. Założono kolejny implantat 10 mm dobrzusznie od pierwszego w taki sam sposób jak uprzednio, siła dociągnięcia szwu kontrolowana pod endoskopowym monitoringiem.
Standardowe zamknięcie rany. Do zdjęcia szwów po ok 14 dniach od zabiegu.
Opieka Pooperacyjna
Jednorazowe podanie Deksametazonu 20ml i.v, Penicylina plus finadyna przez 3 dni po zabiegu, przez kolejne 10 dni stosowanie pharynxsprau w jego skład wchodzi m.in. DMSO( moża do tego użyć sondy dla małych zwierząt, wejście donosowe) , stosować dwa razy dziennie.
Konia karmić nasączonym sianem podawanym na podłożu ,nie stosować siatek na siano! 4 tygodnie odpoczynku w boksie, spacer w ręku zalecany. Po 4 tyg. Od zabiegu kontrola endoskopowa.