gleichbein cyste

Przypadek 15:

Do kliniki przyjęto kuca z bardzo duża kulawizną 4/5 z podparcia nieznanego pochodzenia kończyny tylnej lewej. W badaniu klinicznym koń wykazywał symptomy bólowe.  W badaniu ortopedycznym koń reagował na próbę zginania palca lewego zadu na 3 plusy. W badaniu palpacyjnym na tej kończynie widoczna mała blizna na wysokości stawu pęcinowego, oraz mocno  wypełniona płynem pochewka mięśni zginaczy. Wykonano anestezję miejscową stawu pęcinowego z początkowym pobraniem próby płynu w stawie ( płyn żółty, mętny, ciągnący, il. komórek syn. 3140/mikrol, białko 4,4g/dl norma<2,5), znieczulenie miejscowej stawu nie zniosło kulawizny więc dodatkowo znieczulono pochewkę m. zginaczy co dało prawie całkowite zniesienie kulawizny.

Wykonano zdj, RTG gdzie widoczna była cysta w trzeszczce pęcinowej bocznej  na jej wierzchołku. Dodatkowo w badaniu ultrasonograficznym zdiagnozowano ubytek więzadła międzytrzeszczkowego.

 

Początkowo zdecydowano się na leczenie zachowawcze, więc zastosowano podanie triamcinolonu 10 mg do stawu pęcinowego oraz 10 mg do pochewki mięśni zginaczy, założono sterylny opatrunek.

Po ok 4 dniach od iniekcji duża poprawa, kulawizna 1/5.

Po miesiącu właściciel wrócił z koniem do kliniki, kulawizna była bardzo znacząca jak przed leczeniem zachowawczym. Zdecydowano się na przeprowadzenie zabiegu  chirurgicznego.

Koń w pełnej anestezji wziewnej został poddany zabiegowi. Zabieg wykonano przy użyciu artroskopu, dwa portale; 1 w stawie pęcinowym, 2 w pochewce mięśni zginaczy na wysokości stawu pęcinowego, wypłukano te struktury sterylnym płynem fizj. Wykonano artrotomię stawu pęcinowego, miejsce cięcia kontrolowano przez nakłucie miejsca podejrzanego i wykonanie RTG. Wykonano resekcję wierzchołka trzeszczki pęcinowej, usunięto odprysk, a następnie wykonano kuretarz cysty aż do łagodnego brzegu trzeszczki. Standardowe zamknięcie portali.

Pooperacyjnie koń dostaje przez 3 dni  Finadyne paste doustnie, rokowanie ostrożne.