Nowotwór prostaty
Robin - mieszaniec, pies niekastrowany, lat 14
Nowotwór prostaty
Pies został zgłoszony rano do lekarza pierwszego kontaktu z objawami ostrego bólu brzucha - był pobudzony, ciągle ział, brzuch silnie bolesny, napięty. Wykonano badanie kliniczne oraz RTG, wykluczając ostre schorzenia wymagające interwencji chirurgicznej. Na obrazie RTG w tyłobrzuszu stwierdzono strukturę nieznanego pochodzenia, o gęstości tkanek miękkich - nie można rozpoznać prostaty i pęcherza moczowego.
Podano leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (metamizol+carprofen). Skierowano na dalszą diagnostykę do Tierklinik Rostock.
Wywiad:
Po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu nastąpiła poprawa, pies się uspokoił. W gabinecie zachowywał się normalnie, nie ział. Przed wystąpieniem porannego pogorszenia wszystko (przyjmowanie wody i pokarmu, oddawanie kału i moczu, samopoczucie) było w normie.
Badanie kliniczne:
Temp.38,4°C, błony śluzowe różowe, wilgotne CRT 1 sek., HR= 120 min, regularny, bez szmerów, brzuch napięty, bolesny.
Badanie dodatkowe:
- panel badań krwi - zarówno biochemia, jak i morfologia bez żadnych odstępstw od normy;
brzucha): owej, ci; owej sto bez znaczenia klinicznego; owa; cych o zapaleniu otrzewnej;
Wykonano biopsję cienkoigłową prostaty:
- materiał z dużą ilością krwi, niewielka ilość komórek zapalnych (neutrofile, limfocyty, makrofagi), duża ilość pasów komórek obcych ze śluzowatą cytoplazmą, dające silne podejrzenie raka prostaty;
Leczenie:
- mimo braku temperatury oraz leukocytozy, zdecydowano o podaniu antybiotyku (synulox 2 x dziennie 1,5 tabletki 250 mg przez 7 dni);
- podano także leki przeciwbólowe: metamizol 2 x dziennie 2 tabletki, carprofen 1 x dziennie 1 tabletka 100mg;