Tydzień 2

W drugim tygodniu stażu naszym głównym zajęciem było wyciąganie kwiatów truskawek z pozycji pionowej i ukierunkowanie ich wzrostu bardziej poziomo. W czwartek 27.03.2014 czynność ta została zakończona po raz pierwszy na powierzchni całej szklarni. W piątek 28.03.2014 rozpoczęliśmy wyciąganie kwiatów po raz drugi. Wzrost pędów kwiatów jest tak dynamiczny, że czynność powtarza się kilkakrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego.

W czwartek 27.03.2014 została zorganizowana dla nas wycieczka po zakładzie. Właściciel gospodarstwa osobiście oprowadzał nas po wszystkich pomieszczeniach: szklarni, chłodni, przechowalni, magazynie opakowań, kotłowni oraz hydroforni (przepompowni wody). Głównym paliwem stosowanym do ocieplania jest gaz. Ma on potrójne zastosowanie:

1) jest wykorzystywany do wytwarzania ciepła,

2) dostarcza CO2, który jest niezbędny dla roślin w procesie fotosyntezy,

3) przekształca się go w energię elektryczną, która jest sprzedawana gminie.

Gospodarstwo ma około 70 - letnia tradycję, a jego obecny właściciel wraz z bratem odkupili od ojca ziemie o powierzchni 3 ha. Wcześniej uprawiane były truskawki w polu, obecnie dużo ekonomiczniejsza jest uprawa truskawek w szklarni, w doniczkach. W roku kalendarzowym uzyskuje się 2 zbiory, jesienny jest o 50% mniejszy o wiosennego.

Największy udział w kosztach w prowadzeniu uprawy to koszty związane z pracą ludzką, dlatego odpowiednia atmosfera i kontrola efektywności pracy są niezbędne w uzyskaniu sukcesu.