Fertygacja

W uprawie szklarniowej truskawki zastosowano fertygację, czyli połączenie nawożenia z nawadnianiem.

Na całej długości rynien, w równych odstępach rozmieszczono linie kroplujące. Zaletą tego systemu jest precyzyjne dostosowanie dawek nawozowych do potrzeb roślin oraz dostarczenie ich bezpośrednio pod korzeń. Duże znaczenie ma jakość wody stosowanej do nawadniania. Do podlewania wykorzystywano głownie deszczówkę. Skład pożywki uwzględniał zapotrzebowanie roślin na dany składnik oraz ilość składników znajdujących się w wodzie. Ta metoda nawożenia wpływa na maksymalizację plonów oraz ogranicza zanieczyszczenie środowiska. 

Opracowanie:

-Magdalena Dabrowska

-Natalia Matkowska

-Ewa Rymarowicz

Westburg B.V. - ochrona roślin

Firma Westburg BV zdecydowała się zmniejszyć do minimum zakres stosowanych środków chemicznej ochrony roślin. Progi zagrożenia określano na podstawie zliczania owadów przyklejonych do żółtych pułapek lepowych. Wszystkie występujące na uprawach szkodniki zwalczane są za pomocą owadów pożytecznych:

- mączlika szklarniowego zwalcza się za pomocą dobrotnicy szklarniowej (Encarsia formosa),

- mączlika szklarniowego oraz gąsienice ogranicza się wprowadzając do szklarni dziubałeczka mącznikowego (Macrolophus caliginosus),

- mszyce zwalczane są przy pomocy ośca mszycowego (Aphelinus abdominalis).

Odnośnie chorób pomidora z uwagi na uprawę w matach z wełny mineralnej w zasadzie nie występują choroby odglebowe. Ponadto w czasie naszego pobytu nie stwierdziliśmy masowego występowania żadnych chorób obecnych w uprawie szklarniowej pomidora.

Opracowali: Radosław Płuciennik i Paweł Fedorów