Ochrona roślin w szklarni Cox Aardbeien B.V

Do wykrywania szkodników w szklarni, firma Cox wykorzystała żółte pułapki lepowe, aby monitorować ich liczebność i odpowiednio do ilości schwytanych owadów, introdukować organizmy pożyteczne. Wykorzystano w tym celu żółte pułapki, ze względu na ich szerszy zasięg działania (niebieskie tablice działają bardzo selektywnie, gdyż odławiają się na nich przede wszystkim wciornastki, natomiast pozostałe owady w znacznie mniejszym stopniu).

W szklarni użyto biologiczną ochronę przeciw szkodnikom. Amblyseuis swirskii jest to drapieżny roztocz z rodziny dobroczynkowatych, stosowany jest w wielu uprawach szklarniowych m.in. na mączlika szklarniowego (Trialeurodes vaporariorum) oraz wciornastki a zwłaszcza na wciornastka kalifornijskiego (Frankliniella occidentalis). W zakładzie pracy  Cox Aardbeien wykorzystano minihodowlę w saszetkach. Umieszczano je w pobliżu kwiatów podwieszając tuż  przy roślinach w miejscu zacienionym i blisko podłoża (dzięki temu  utrzymuje to hodowlę w wysokiej wilgotności względnej powietrza, co zapobiega zamieraniu tego drapieżcy- jego wysychaniu). Amblyseius swirskii nawet przy braku szkodników w uprawie, ma zdolność przeżyć żywiąc się jedynie pyłkiem kwiatowym.

W trakcie naszego pobytu chorobą występującą w szklarni w firmie Cox Aardbeien B.V była szara pleśń, jednakże owoce uprawianej odmiany są w małym stopniu narażone na zaatakowanie patogenem. Objawy szarej pleśni występowały w małym stopniu jedynie na owocach, które pozostały w głębi roślin. Choroba ta wywoływana przez grzyba Botritis cinerea powodowała powstawanie gnilnych plam na owocach, oraz tworzenie się szarego, pylącego nalotu.

Opracowano przez: Magdalena Dąbrowska, Natalia Matkowska, Ewa Rymarowicz