Szczegółowy opis metody zbioru pomidorów koktajlowych

Zbiór pomidorów koktajlowych każdy z pracowników zaczyna od własnej, przydzielonej przez kierownika, rajki. Każdy posiada specjalny wózek, na którym umieszcza się skrzynki, do których zbierane będą pomidory. Wózek składa się z metalowej ramy, z żeliwnymi kołami okrytymi specjalną gumą zwiększającą przyczepność. Wózki posiadają dwie rączki po obu stronach, aby ułatwić jego przesuwanie. Wózek porusza się do przodu napędzany jest przez pracownika. Na początku sezonu zbiera się pomidory siedząc na wózkach. Gdy pracownik przyjmie pozycje siedzącą, dla własnej wygody odpycha się do tyłu tzn. za plecy. Siedząc na wózku zbiór zaczynamy zawsze od lewej strony, dochodzimy do końca rzędu przesiadamy się na drugą stronę wózka i zbieramy drugą stronę. Zbiór rozpoczynamy od pierwszego grona tzw. trosa, który umieszczony jest na wysokości mniej więcej 25 cm. Kolejny oddalony jest od pierwszego o podobną odległość. Zazwyczaj jest ich około trzech, ale każda roślina jest inna więc liczba ta może się nieznacznie zmieniać. Należy zebrać wszystkie dojrzałe lub prawie dojrzałe pomidory, takie,  które po dwóch dniach dojrzały, bo przy następnym zbiorze będą przejrzałe, popękają, stracą swoją wartość i jakość, zostaną wyrzucone. Kilka tygodni po rozpoczęciu sezonu zbiór wykonywany jest w pozycji stojącej. Gdyż z najniższych trosów pomidory zostały już zebrane, a te na których znajdują się pomidory znajdują się wyżej. Najważniejsze kwestie, o których trzeba zawsze pamiętać przy zbiorze pomidorów to:

- zbierać pomidory bez szypułek

- nie zostawiać dojrzałych lub prawie dojrzałych pomidorów

- wykorzystywać technikę chwytania i odrywania pomidorów, kciukiem bądź palcem wskazującym w zależności od ułożenia trosa chwytamy pomidory i wyłamujemy kolanko, na którym one wiszą

- wykorzystujemy siłę nóg do przemieszczania wózka

- stosować zasadę 3S – szybkość, skuteczność, sprawność

- zwracać szczególną uwagę by nie ściskać zbyt mocno pomidorów by nie pękały,

- zwracać uwagę na podłoże, zbierać dojrzałe pomidory z folii, usuwać suche trosy, zachować czystość w rajkach

- gdy złamiemy zdrowego trosa należy wbić go w kostkę z wełny mineralnej, z której wyrastają rośliny

Zbiór w pozycji stojącej zaczynamy od trosa z dojrzałymi pomidorami, który znajduje się najwyżej, w każdej roślinie po kolei. W ten sposób nie pominiemy żadnego dojrzałego pomidora. Gdy na trosie znajdą się ostatnie 4 do 5 pomidorów i większość z nich jest dojrzała, a 1 lub 2 zielone, zbieramy wszystkie, zielone wyrzucamy do skrzynki ze śmieciami. Staramy się zbierać na ślepo tzn. rękami zbieramy, a patrzymy już na następne trosy. Staramy się nie nachylać tylko podnosić trosy do góry, wtedy mniej się męczymy i szybciej pracujemy.

Przygotowała Katarzyna Łuczak i Natalia Szeremeta