Kolka 17.10.2013
Wieczorem 17 października do kliniki zostala przywieziona klacz, którą skierował lekarz terenowy. Pierwsze objawy pojawiły się wczesnym popołudniem. Lekarz, kóry badał ją w stajni stwierdził wzdęcie jelit. Podał koniowi metamizol i fluniksynę. Po godzinie od zastosowanej terapii objawy wróciły. Klacz skierowano do szpitala.
Podczas badania w klinice klacz nie wykazywała objawów bólowych, była spocona, temperatura w normie, tętno 40 bpm, błony śluzowe różowe, CRT 2s. Perystaltyka była obniżona. Na podstawie badania rektalnego stwierdzono silne wzdęcie oraz dogrzbietowe przemieszczenie okrężnicy wentralnej. Brak refluksu podczas sondowania
Zalecono zabieg chirurgiczny, ale właściciel nie wyraził zgody. Prosił o leczenie farmakologiczne.
Podano: 30 ml Buscopan compositum i.v
10 l 0,9% NaCl i.v
0,5 l Calcivetject 40 Vet.
Podczas kolejnego badania klacz była niespokojna. Tętno 66 bpm, błony śluzowe różowe, CRT 2, perystaltyka nadal obniżona. Wynika badania rektalnego – bez zmian.
Zalecono zabieg chirurgiczny. Właściciel nadal nie wyrażał zgody.
W czasie trzeciego badania klacz miała tętno 80 bpm, perystaltyka była niesłyszalna. Wynik badania rektalnego – bardzo silne wzdęcie jelit.
Wykonano laparotomie. W czasie zabiegu stwierdzono skręt okrężnicy zstępującej o 180 stopni z wtórnym wzdęciem okrężnicy i jelita ślepego. Ściana jelit wykazywała umiarkowane zakłócenie krążenia w jej obrębie. Wykonano punkcję jelita ślepego oraz okrężnicy w celu usunięcia gazów. Enterotomię przeprowadzono w zgięciu miednicznym okrężnicy i wypłukano zawartość jelit. Następnie zrepozycjonowano okrężnicę. Sprawdzono także jelita cienkie.
Po zabiegu klaczy podano: 10 l 0,9% NaCl
Penovet 45 ml
Flunixin Vet. 12 ml
Przez następny tydzień powyższa terapia farmakologiczna (penicylina + fluniksyna) była kontynuowana. Od 21 października klaczy zaczęto podawać siano. Rana goiła się bez powikłań. Klacz była w dobrym stanie ogólnym.