ZATOR AORTY BRZUSZNEJ

Logan, 8 lat, kastrowany kot domowy

Logan został skierowany na kardiologie do Small Animal Hospital w celu rozpoznania i leczenia ostrej paraplegii. Logan nie chorowal na nic przewlekle i miał szczepienie przypominające w wtorek. Tego wieczoru był cichy, ale poza tym czul się dobrze. W piątek rano sąsiad znalazł go na zewnątrz, porażonego na tylne konczyny. Lekarz pierwszej opinii podejrzewal zakrzep aorty i zaczął leczenie kwasem acetylosalicylowym, klopidogrelem i buprenorfina. Badanie krwi ujawnilo tylko łagodny wzrost  ALT i globulin.

W badaniu Logan był spokojny. Jego błony śluzowe były różowe, osluchowo szmer  I / VI, galop, tętno 180. Osluchowo pola płucne czyste. Brzuch nie tkliwy. Logan był sparaliżowany i nie można było wyczuć pulsu na tętnicach udowych. Jego opuszki na kończynach tylnych były blade / sine i zimne. Jego temperatura ciała była niska w 37.4C. Logan ważyl 5,3 kg.

Dochodzenie:

  • Na miejscu zbadano -       prawidłowy poziom potasu 5 mmol / l ( 3.5-5.8 ), mocznika i      kreatyniny . Poniżej dalsze wyniki      jakie uzyskano podczas hospitalizacji:
  • Rutynowe badania hematologiczne , biochemiczne i      całkowite T4 dni przyjęcia: Umiarkowana azotemia ( mocznik 21,9 , norma:      2.7-9.2 mmol / l , kreatynina 264 norma: 91-180 umol / l ) . Umiarkowane zwiększenie      aktywności enzymów wątrobowych .
  • Badanie ogólne moczu       - jest w toku.
  • Echo serca - wykazało normalną grubość ścian lewej      komory i wymiary . Funkcja      skurczowa była dobra . Duze      poszerzenie lewego przedsionka, niedomykalność zastawki mitralnej oraz „dym”      ( spontaniczy kontrast) w lewym przedsionku. Wszystkie zastawki byly normalne .      Brak plynu w      worku osierdziowym .
  • USG jamy brzusznej wykazało zatarcie struktury      korowo-rdzeniowej oraz zawalow nerkowych . Osad był obecny w      pęcherzu moczowym . Widoczne      było rowniez wzniesienie podśluzówkowych i mięśniowych warstw jelita      cienkiego , a niektóre zmiany dróg żółciowych sugerujących zapalenie      pęcherzyka żółciowego .

Diagnoza:
1.Kardiomiopatia niesklasyfikowana
2.Zakrzepica aorty
3.Niewydolność nerek

Hospitalizacja:
Logan został przyjęty na oddzial ścisłego monitorowania ( ICU). Zaczął dostawac dożylne płyny ( 1ml/kg/h) oraz dwa razy dziennie furosemid (1mg/kg). Otrzymal również buprenorfine, dalateparynę i clopridogel.

Logan był stabilny przez weekend, bez duszności. Badanie krwi powtorzone w sobotę ujawniło azotemie. Zwiększono ilość plynow. Jednak bad.krwi w niedzielę i poniedziałek nadal wskazywaly na azotemie. Furosemid został zatrzymany, a częstotliwosc oddechów i wysiłek były dokładnie monitorowane. Powtórna biochemia w środę ujawniła nieznaczna poprawe mocznika (22,7 mmol / l) i kreatyniny (273 nmol / l), w porównaniu do poprzedniego dnia.

Logan pokazał usprawnienie funkcji motorycznych tylnych konczyn. Mogl okresowo stanac na obu kończyn tylnych (gorzej na lewa w porównaniu z prawej strony).Puls na prawej tylnej kończyny stale się poprawial. Na lewej stronie wyczuwalny puls był tylko przejściowo. Logan czul się dobrze i bólu został zatrzymany.

Komentarz:

Przyczyną zakrzepicy aorty jest jawnie kardiomiopatia . Logan poczynil znaczne postępy i jest teraz w stanie stanac ( choć lepsza jest prawa tylna łapa ) . Jest nadzieja, że z czasem funkcje motoryczne jest bardziej się usprawnia.
Obecnie Logan nie jest w niewydolności serca , jednak jego lewy przedsionek jest bardzo rozszerzony i może to doprowadzić do niej . Azotemia jest pochodzenia nerkowego, ponieważ otrzymywal tylko bardzo male dawki furosemidu oraz w USG jamy brzusznej wykazano zmiany w nerkach.

Jednoczesna niewydolność nerek, UCM oraz zanczne poszerzenie lewego nie jest latwe do leczenie. Idealnie gdyby pozostal na długoterminowym leczeniu furosemidem, ale może to spowodac zaostrzenie jego azotemii . Na razie nie będzie on otrzymywal furosemidu, lecz jedynie pimobendan, aby poprawic rzut serca.

Długoterminowe rokowanie dla Logana jest ostrozne. Koty w zastoinowej niewydolności serca w czasie przyjęcia do szpitala na ogół maja lepsze wyniki niż te, które są w zastoinowej niewydolności serca. Jednak ryzyko dalszego rozwoju zakrzepow  jest problemem. Logan może rozwinąć objawy nawrotu zakrzepu, postępu jego niewydolności nerek lub zastoinowa niewydolnośc serca.

Leki:
Clopridigrel 75 mg (Plavix): 1/4 tabletki raz dziennie z jedzeniem.
Pimobendan 1,25 mg (Vetmedin): pół tabletki dwa razy dziennie, najlepiej pół godziny przed jedzeniem.


Dieta:
Zachecac Logana do jedzenia mokrej karmy i zachęcić go do jedzenia niewielkich ilości ale często.

Ćwiczenie:
Cwiczenia pasywne tylnych konczyn.

Następna wizyta:
Za tydzień na kardiologii.