Carpus valgus

Przypadek 3: ALD -  Angular Limb Deformities (carpus valgus):

Anamneza:

Źrebak uratowany ze schroniska, dlatego leczenie chirurgiczne zostało zastosowano dopiero w 5. miesiącu życia. Wada wrodzona, która z czasem może się uwstecznić.  ALD są odchyleniami osi kończyn w płaszczyźnie frontalnej. Valgus jest bocznym odchylenie do miejsca deformacji, a Varus medialnym odchyleniem do lokalizacji deformacji.  Etiologia deformacji dzielona jest na dwie kategorie: przyczyny perinatalne oraz skutki rozwojowe. 

 

 

Zabieg:

W tym przypadku zdecydowano się na połączenie dwóch metod:

1) Growth Acceleration (periosteal  elevation) ze strony bocznej - metodę przyprowadza się u źrebaków od  4. tygodnia życia do 3. miesiąca. Ma na celu przyśpieszyć wzrost kości ze strony bocznej, pobudzeniem okostnej do wzrostu przez jej nacięcie.

2)  Growth retardation  ( transphyseal  bridging) ze strony przyśrodkowej - celem jest opóźnienie wzrostu kości po wypukłej stronie kończyny, pozwalając krótszej stronie kości na wzrost. Wykonuje się przy użyciu dwóch śrub i cerklarza. Jedna śruba wstawiana jest w centralną część nasady kości ramiennej a druga w trzon kości nadgarstka, łączone są cerklarzem na wzór ósemki i zaciskane.

Śruby należy usunąć w momencie, kiedy deformacja zanika. Nie należy zostawiać śrub za długo, gdyż może wystąpić zbytni rozrost. Prognozowanie w tym przypadku jest dobre, jednak dotyczące przyszłości sportowej konia - ostrożne.

Zabieg wykonano w pełnej anestezji wziewnej.  Zastosowano opatrunek stabilizujący, antybiotykoterapię jednodniową zapobiegawczo i z dobrym rokowaniem wysłano źrebaka do domu.  Kontrolna RTG - co 2 tygodnie.