Odonom/Amyeloblastom
Narośl w szczęce u konia:
6 - letni wałach, przywieziony do kliniki na konsultację dentystyczną. Z wywiadu wiadomo, że koń doznał w przeszłości urazu szczęki i prawdopodobnie doszło do złamania zęba. Rozwinęła się opuchlizna obszaru zębów siecznych w szczęce z wystającymi fragmentami zębopodobnymi z dziąseł.
Diagnostyka:
Wykonano szereg zdjęć RTG z których wynika, iż zęby 102 i 201 są krzywo ułożone i na ich wysokości znajduje się narośl w szczęce dająca niejednorodny cień. Zęby 201 i 202 nachodzą na siebie i są stłoczone. Nieprzeźroczysta linia odgranicza zaokrąglony obszar ok. 5 cm średnicy - forma torbielowata. Rozległe cieniowanie i gęstość mineralizacji regionu siekaczy w szczęce sugeruje, że może być to zmiana nowotworowa (np. Odonom lub Amyeloblastom).
Zabieg:
Przeprowadzono zabieg na stojącym sedowanym koniu (0,3 ml detomidyny plus 0,3 ml butorfanolu jako bolus oraz 1,1 mg/ kg FInadyny) a następnie we wlewie drip (500ml NaCl plus 1,2 ml detomidyny i 1,2 butorfanolu na godzinę- zużyto 3 butelek).
Wykonano blok nerwu nadoczodołowego 10 ml mepiwakainy oraz lokalna infiltracja linii cięcia. Wyrwano ząb 201, w dole którego była tkanka martwicza kości, wykonano kuretarz zniszczonej tkanki, następnie w tego miejsca wydobyto ropę o kremowej konsystencji. Następnie wydobyto dwa kolejne fragmenty kostne zębopodobne. W wyniku ekstrakcji zęba 202, znaleziono kolejny fragment kostny między 201 a 202. W głębi znajdowała się również torebka ropnia o grubości ok. 0,5 cm. Następnie usunięto również ząb 101, pod którym również znajdowała się tkanka nekrotyczna. Wypłukano całą jamę ustną i umieszczono gazę tamującą z jodoformem. Wystąpiło duże krwawienie, jednak udało się je opanować.
Pobrano wycinki do biopsji. Koń na dalsze leczenie pojechał do domu, pod opieką lekarza domowego.
Leki:
Prisulfan (TMS) 2 razy dziennie po saszetce 400mg/kg p.o
Finadyne pasta 1 dziennie p.o
Phenylbutariem 100mg/ml->5ml p.o 2x dziennie