Guz komórek tucznych

Bailey - pies bokser, 7 lat, samiec, kastrowany:

Skierowany na oddział oknologii z powodu guza w okolicy skroniowej prawej strony.

Wywiad: właściciel nie zgłaszał żadnych obaw z wyjątkiem guza, który pojawił się ok. 2 miesiące temu i szybko rósł.

Badanie kliniczne: wszystkie parametry życiowe w normie. Guz w okolicy skroniowej o wymiarach 6.5 cm x 5.4 cm. Twardej konsystencji, nie przesuwalny wzgędem podłoża. Okoliczne dostępne do badania klinicznego węzły chłonne - nie powiększone.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa guza: podejrzenie guza z komórek tucznych.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa węzła chłonnego podżuchwowego lewego: podejrzenie metastaz z ogniska pierwotnego.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wątroby oraz śledziony: brak cech metastaz guza z komórek tucznych.

Biopsja tru-cut guza: Badanie histopatologiczne potwierdziło wcześniejsze rozpoznanie. Guz z komórek tucznych, 3. stopnia złośliwości, z wysokim indeksem mitotycznym = 8 hpf.

Badanie PCR na obecność mutacji receptora c-kit:

- guz w okolicy skroniowej: wykryto mutację receptora c-kit

- węzeł chłonny podżuchwowy prawy: brak obecności mutacji receptora c-kit, co może świadczyć, iż populacja komórek tucznych wykryta podczas wcześniejszego badania cytologicznego była efektem odczynu zapalnego, a nie metastaz z ogniska pierwotnego.

Terapia:

Protokół z użyciem Vinblastyny w dawce 2mg/m 2 razy w tygodniu przez pierwsze 4 tygodnie terapii oraz co drugi tydzień przez następne 8 tygodni terapii. Z powodu obecności mutacji receptora c-kit oraz faktu, iż nowotwór ten wykazuje duże cechy złośliwości, zdecydowano się połączyć terapię z TKI (Masivet) w dawce 12.5 mg/kg codziennie, z przerwą w podawaniu leku jeden dzień przed Vinblastyna i dwa dni po podaniu.

Po 12 tygodniach terapii wykonano badanie kontrolne TK w celu oceny terapii. Makroskopowo guz był niewidoczny. TK wykazało brak obencości guza.

Zdecydowano się kontynuować terapię z użyciem Masivetu 12.5 mg/kg codziennie przez następne 6 miesięcy.