Hemoperikardium
Odin - amstaff, lat 8:
Hemoperikardium
Pies trafił do kliniki w piątek późnym wieczorem z powodu narastającej od kilku dni apatii i posmutnienia.
Wywiad: Pies od kilku dni ociężały, ospały, chowa się, nie je, szybko się męczy.
Badanie kliniczne:
Temp. 37,9˚C, błony śluzowe bladoróżowe, CRT 1-2 sek, zmętnienie soczewek obustronne, reakcja źrenic na światło prawidłowa, tętno 120, silne, oddech 27/min, brzuch miękki niebolesny, mocz prawidłowy, kał o prawidłowej konsystencji, ciemny, z niewielką ilością krwi.
Stan psa nie wymagał hospitalizacji. Zaproponowano możliwość dalszej diagnostyki po weekendzie, jednak właściciel zdecydował się zostawić psa na obserwację oraz dalszą diagnostykę/leczenie w trybie stacjonarnym. Po przyjęciu wykonano jedynie 4 podstawowe parametry biochemiczne (białko całkowite, hematokryt, kreatynina, glukoza ) - wszystkie w normie.
Początkowo nie podano żadnych leków, jednak o godzinie 1 w nocy do objawów dołączyła się wodnista biegunka oraz pojedynczy epizod wymiotów. Podano płyn wieloelektrolitowy we wlewie dożylnym, metapyrin 3 x dziennie 3,3 ml(metamizol), dietę Intestinal z dodatkiem probiotyków. Mimo objawów ze strony układu pokarmowego pies pozostawał w dobrym stanie ogólnym.
W niedzielę samopoczucie psa pogorszyło się, brzuch stał się mocno okrągły i bolesny.
Wykonano RTG brzucha - jelita grube silnie zgazowane, podejrzenie wolnego płynu.
W poniedziałek pies stał się bardzo apatycznym, poruszał się z trudnością, zauważalne były problemy z oddychaniem. Wykonano rozszerzony panel biochemiczny i morfologiczny krwi - brak wyraźnych odstępstw od normy. RTG klatki piersiowej - silnie powiększony obrys serca (serce okrągłe, zajmujące prawie cała klatkę piersiową).
USG serca - wolny płyn w osierdziu (pas o szerokości ok. 3cm). W znieczuleniu miejscowym wykonano perikardiocentezę, płyn przekazano do dalszych badania. W USG brak zmian świadczących o rozroście nowotworowym w obrębie serca. Proporcje w sercu zachowane, brak odstępstw od normy w pracy serca.
USG klatki piersiowej - wolny płyn w klatce piersiowej
USG jamy brzusznej - znacznego stopnia ascites (usunięto około litra płynu);
narządy bez zmian, poza wątrobą, w której zaobserwowano rozsiane hypoechogenne zmiany. Brak objawów sonograficznych świadczących o obecności guza.
Badanie pobranych płynów z jam ciała:
Płyn z osierdzia- przesłano do Idexx
Płyn w klatki piersiowej: ciężar właściwy = 1,016; białko = 1,5
Płyn z jamy brzusznej: ciężar właściwy = 1,028; białko = 3,6
Nie podano leków, zastosowano jedynie płynoterapię - ze względu na brak przyjmowania przez psa pokarmu.
Następnego dnia stan psa nie poprawił się. Wykonano po raz kolejny USG serca - w worku osierdziowym ponownie zebrał się płyn (zbyt mało, by wykonać perikardiocentezę). Mimo braku apetytu pies przybierał na wadze - płyn w dużych ilościach przesączał się do brzucha.
Po rozmowie z właścicielem zdecydowano się prowadzić leczenie objawowe do czasu powrotu do kliniki wyników badań płynu z worka osierdziowego.
Badanie cytologiczne płynu z worka osierdziowego:
Białko: 9,76 g/dl
W rozmazie z osadu znacząca ilość erytrocytów. Niewielka ilość leukocytów. Między najliczniejszymi erytrocytami leżące makrofagi (również ze sfagocytowanymi erytrocytami wewnątrz).
Obecne nieliczne komórki mezotelium, niektóre wykazują obecność podwójnego jądra, część wykazuje charakterystyczny obraz dla anizocytozy i anizokariozy.
Diagnoza:
Obraz wskazuje na Hemoperikardium z aktywnymi komórkami mezotelium.
Komantarz z laboratorium:
Wprawdzie w rozmazie znajdują się komórki mezotelium, niektóre wykazują skłonności do nowotworzenia, jednak ich znikoma ilość pozwala stwierdzić obecność jedynie zmian dysplastycznych i hiperplastycznych.
(należy pamiętać, że cytologiczne badanie płynu z worka osierdziowego jest badaniem bardzo subiektywnym i nigdy nie wyklucza występowania nowotworu w 100%).
Kolejnego dnia nadal nie było poprawy. Pies pozostawał apatyczny, z silnymi problemami oddechowymi. Obwód brzucha wynosił 75 cm, pies stracił na wadzę 1,2 kg, śluzówki były bladoróżowe, suche. We krwi zanotowano znaczy spadek białka całkowitego i albumin, pozostałe parametry w normie.
Następnego dnia pies wydawał się weselszy, brzuch w obwodzie miał 71 cm. Waga spadła o 2,3 kg od wagi początkowej (oznaczało to wydalenie nadmiaru płynu). Podjęto decyzję o zatrzymaniu psa na leczenie objawowe przez kolejne 2 doby - jeśli nie będzie pogorszenia, zostanie wypuszczony do domu.
Kolejny dzień - stan psa w pełni wrócił do normy. Obwód brzucha 60,5 cm. Wykonano kontrolne USG: resorpcja wolnego płynu z brzucha, brak płynu w osierdziu.
Następnego dnia wesołego i zdrowego psa wypisano do domu.
Zalecono kontrolę za 3 miesiące.