Przetoka powrózka nasiennego (septic Funiculitis)
Przetoka powrózka nasiennego (septic Funiculitis):
2 letni wałach rasy gorącokrwistej 2 miesiące po zabiegu kastracji przyjechał do kliniki z objawami ropnego wypływu w okolicy worka mosznowego po prawej stronie. W badaniu początkowym sądzono, iż zainfekowany jest tylko jeden powrozek, natomiast po ułożeniu konia na stole operacyjnym zauważalna była również druga przetoka - dużo mniejszych rozmiarów.
Takie powikłania pokastracyjne mogą się zdarzyć, gdy zostawiamy otwartą ranę do gojenia. Dochodzi do kontaminacji rany i gdy nie ma odpowiedniego drenażu z rany, w efekcie dochodzi do infekcji powrózka nasiennego. Do infekcji powrózka może również dojść na skutek użycia niedostatecznie czystych narzędzi lub niesterylnych nici użytych do zakładania pętli. Schorzenie charakteryzuje się obrzękiem napletka i moszny, a dodatkowo może pojawić się zmęczenie, gorączka oraz mogą również wystąpić objawy kulawizny. Zainfekowany powrózek powiększa się na skutek rozrostu tkanki granulacyjnej i ropni.
Pobrano wymaz z przetoki powrózka z wynikiem; MRSA
Zabieg:
Lewostronnie przetoka ok. 1 cm w obszarze mosznowym została spreparowana do momentu znalezienia m.cremaster i powrózka nasiennego ze zdrowo wyglądającą tkanką. Z ograniczeniem krwawienia założono emaskulator na ok. 30 min., następnie włożono w pustą przestrzeń tampony i przy użyciu Backhausów zamknięto ranę.
Prawostronnie przetoka o średnicy ok. 2 cm nad kanałem pachwinowym. Preparacja ze strony mosznowej w kierunku kanału pachwinowego, koagulacja przy użyciu kautera, płukanie NaCl, powrózek był przyrośnięty wraz z mięśniem do ściany kanału pachwinowego, od otworu zewnętrznego do wewnętrznego. Kanał przetoki sięgał głębiej, dalsza preparacja w kierunku podkolanowym ( ok. 5 cm głębokości) po zidentyfikowaniu zdrowej części powrózka i mięśnia założono emaskulator. Zamknięto jak poprzednie.
Pooperacyjnie występowało krwawienie post OP do kilku dni po zabiegu, jednak zszycie ran nie było konieczne. Również lekki obrzęk napletka. Standardowa toaleta ran.
Farmakoterapia:
Post OP dwukrotne podanie Vendal (morfina) 0.1 mg / kg
Penicylina G 30.000 IU / kg 3 razy dziennie i.v
Po 4 dniach post OP: Phenylbutariem 5ml p.o 2 x dziennie przez 4 dni
Po 12 dniach od zabiegu ponowiono próbę mikrobiologiczną - nadal wykryto MRSA.
Wznowiono więc antybiotykoterapię: Penicylina 4 razy dziennie plus Prisulfan (TMS) 2 x dziennie przez 3 dni.
Koń w dobrym stanie wrócił do domu.