Aspiracyjne zapalenie płuc jako komplikacja w leczeniu morzyska u konia.

WYWIAD:

- u pacjenta występują objawy kolkowe trwające od ok. 12 godzin;

BADANIE KLINICZNE:

- umiarkowane objawy bólowe, tętno 40/min, oddechy 14/min, temp. 36,8, CRT 2s, perystaltyka nieznacznie osłabiona;

BADANIE KRWI:

- WBC 4500x109/L; TPP 7,5 g/dl; Ht 42 L/L; Fibrynogen 300 mg/dl; Lactate 1,7 mmol/L;

BADANIE REKTALNE:

- przemieszczenie okrężnicy wstępującej na lewą stronę;

SONDA NOSOWO-ŻOŁĄDKOWA:

- ze względu na dużą ilość zbitej treści w żołądku, zastosowano płukanie żołądka; w trakcie sondowania doszło do krwotoku z nosa - podano butylobromek skopolaminy w dawce 0,16mg/kg m.c. i.v. oraz rozpoczęto płynoterapię i wlew ciągły lidokainy (bolus 1,3mg/kg; CRI 0,05mg/kg/min i.v.). Wprowadzono ruch w stepie i lonżowanie w kłusie w lewą stronę. W ciągu następnych 6 godzin objawy bólowe stopniowo się nasilały, a w badaniu rektalnym nie stwierdzono poprawy. Podjęto decyzję o leczeniu operacyjnym.

LAPAROTOMIA W LINII BIAŁEJ:

- Zabieg operacyjny potwierdził wynik badania rektalnego. Dokonano repozycji przemieszczonej okrężnicy oraz przeprowadzono enterotomię w zgięciu miednicznym i płukanie okrężnicy wstępującej.

TERAPIA PO ZABIEGU:

-  płynoterapia - Natrium Chloratum 0,9%, wlew ciągły lidokainy przez 48 h antybiotykoterapia - penicylina krystaliczna 25000UI/kg i.v. przez 24h, następnie penicylina prokainowa 20mg/kg i.m. przez 4 dni, gentamycyna w dawce 6.6mg/kg przez 5 dni megluminian fluniksyny - w dawce przeciwbólowej 1,1mg/kg 3 x dziennie przez 2 dni, następnie w dawce antyendotoksemicznej 0,5 mg/kg 3 x dziennie przez 2 dni, następnie 0,25 mg/kg 2 x dziennie przez 1 dzień;

KOMPLIKACJE:

- w 5. dobie po zabiegu koń zaczął kaszleć - kaszel jest bolesny, z widoczną nasiloną pracą tłoczni brzusznej. Temperatura rektalna przekraczała 39 stopni, USG płuc - w płatach dobrzusznych płuc po lewej i prawej stronie obraz charakterystyczny dla pleuropneumonii. RTG płuc - w płatach dobrzusznych płuc po lewej i prawej stronie obraz charakterystyczny dla aspiracyjnego zapalenia płuc. ENDOSKOPIA górnych dróg oddechowych - w tchawicy obecna bardzo duża ilość mętnej, brązowej wydzieliny. Badanie popłuczyn z tchawicy: widoczna duża ilość neutrofilii oraz paciorkowców. Badanie bakteriologiczne z popłuczyn z tchawicy z wykonaniem antybiotykogramu: bakterie tlenowe - Streptoccocus equi subsp. zooepidemicus, bakterie beztlenowe - Clostridium sp. Antybiotykogram wykazał wrażliwość powyższych bakterii na m.in. metronidazol, penicylinę, sulfadimetoksynę z trimetoprimem. Rozpoczęto leczenie według antybiotykogramu. Dodatkowo podawano klenbuterol i acetylocysteinę oraz megluminian fluniksyny. Po 4 tygodniach zaobserwowano poprawę i zalecono stosowanie antybiotykoterapii przez następny miesiąc.