Lipoma pendulans
Przypadek 8. - Lipoma pendulans:
Koń przyjechał do kliniki z objawami kolkowymi trwającymi od kilku godzin. Wcześniej miał kolki zawsze w okresie spadku temperatur (kolka zależna od spadku krążenia). Poprzednio leczony był kofeiną. W początkowym badaniu klinicznym stwierdzono parametry w normie, a w badaniu rektalnym: przeładowanie jelit, ileus jelit cienkich (wykryte pokłady jelit cienkich nie wykazujących motoryki, zgrubiona ścina). Podano płyny oraz sondę dożołądkową.
Zabieg:
Następnego dnia stan pacjenta pogorszył się. Wykonano laparotomię. Cięcie pośrodkowe ok. 4cm preumbilicalis o długości ok. 20 cm. Żołądek był nieznacznie zgazowany, jelita cienkie bliższej części rozdęte, w części środkowej jelita cienkiego znajdowała się Lipoma pendulans – tłuszczak, zmiana niezłośliwa powodująca strangulację jelit cienkich. Dalsza część jelit bez zmian. Pogrubiona ściana okrężnicy zstępującej. Uwolniono uwięźnięte jelita i zawartość przemasowano do jelita ślepego. Wykonano resekcję ok. 1,5 m odcinka jelita czczego, wykonano end-to-end jejuno-jejunostomię (Lembert 180/180 z 2/0 USP-PDS). Wlano do jamy brzusznej 10L NaCl. Zamknięto powięź i skórę.
Opieka pooperacyjna:
Po zabiegu podano:
3L Vetifundin plus Kalium, wlew z Lidokainy 2% DTI 0,05 mg/kg/min,
Penicylina 30.000 IU 4 x dziennie,
Gentamycyna 5% 6,6 mg/kg 1 x dziennie,
Finadyna 1,1 mg/kg 2 x dziennie,
Cimetidina, Polymyxina B co 8 h przez 4 dni po OP 6.000 IU/kg;
Po 5 dniach odstawiono Penicylinę, Gentamycynę i Finadynę. Następnie przez 2 dni Metacam p.o plus Gastrogard. Tydzień po zabiegu koń funkcjonował bez leków, a 15 dni po operacji koń w dobrym stanie pojechał do domu.