Zatrucie moksydektyną

Cora - jamnik długowłosy, lat 6:

Pies został przywieziony do kliniki ok. godziny 11:00 w ciężkim stanie - zalegał na mostku, ślinił się, występował uogólniony tremor i tetraplegia.

Wywiad:

Dzień wcześniej ok. godziny 19:00 pies zlizał plamkę pasty odrobaczającej dla koni, zawierającej moksydektynę. W 1 mililitrze pasty znajduje się 19,5 mg substancji czynnej. Wg właścicieli plamka była niewielka, wielkości ziarnka grochu(ze względu na duże zapchlenie jamnika, przypuszcza się, że właściciele podali pastę celowo, stąd prawdopodobnie wiedzieli dokładnie, jaką ilość mógł zjeść pies). Na tej podstawie założono, że spożyta dawka to ok. 1,5-2 mg/kg. Dawka toksyczna moksydektyny podanej doustnie u psa wynosi 1,1 mg/kg.

Moksydektyna po podaniu drogą pokarmową wchłania się, a najwyższe stężenie osiąga około 6-8 godzin po podaniu. Przenika do wszystkich tkanek ciała, jednak najwyższe stężenie osiąga w tkance tłuszczowej (jest substancją lipofilną) Mechanizm polega na nasilaniu działania GABA agonistów.

Objawy:
Pierwsze niepokojące zachowanie wystąpiło ok. godz. 3:00 w nocy - pies stał się pobudzony, zaczął biegać, następnie silnie ziać i ślinić się. Nad ranem pies już tylko leżał, nie podnosił się, nadal się ślinił i drżał.

Badanie kliniczne:

Temperatura 39,9˚C, błony śluzowe bladoróżowe, CRT 2sek, obustronne rozszerzenie źrenic, odruch źreniczny obustronnie nieobecny, tętno silne 156/min, regularne, układ ruchu - drżenie mięśni, tetraplegia.Wykonano pełen profil badan krwi - zarówno morfologia, jak i biochemia bez znaczących odstępstw od normy.

Leczenie:

Brak specyficznego antidotum.
Obniżenie temperatury ciała - zimne okłady oraz 0,8 ml Metamizolu dożylnie (3 razy dziennie).
Infuzja - 100 ml/1h.
Ze względu na pogarszający się stan suki zdecydowano się na terapię z użyciem dożylnej emulsji tłuszczowej,  zgodnie z założeniem, że tłuszcze obecne w emulsji zwiążą moksydektynę (wolną oraz obecną w innych tkankach niż tkanka tłuszczowa). Ma to związek z jej lipofilnym charakterem.

Podano dożylnie w pierwszym bolusie 1,5 ml/kg (tu ~13 ml), następnie 0,25 ml/1kg/1 min (tu - 135 ml/30 minut).

Zaplanowano podanie drugiej dawki po 15 godzinach. Od drugiej infuzji jednak odstąpiono, ze względu na ustabilizowanie stanu psa - już wieczorem tremor ustąpił, spadła temperatura ciała. Do leczenia dołączono jednorazowo  Polamivet, ze względu na silną bolesność brzucha.
Kolejnego dnia temperatura pozostawała w normie, stan psa znacznie się polepszył. Kontynuowano infuzję krystaloidów i podawanie metamizolu kolejne 2 dni, po których pies został wypisany do domu.
Przed wypisaniem skontrolowano parametry biochemiczne i biochemiczne krwi - w normie.
Ze względu na możliwość wystąpienia zapalenia trzustki po podaniu znacznej ilości lipidów skontrolowano poziom cPLI - także w normie.

*Emulsja tłuszczowa do podania dożylnego składa się w 80 % z oczyszczonego oleju z oliwek oraz w 20% oczyszczonego oleju sojowego. Przede wszystkim lek stosowany jest jako źródło tłuszczów w żywieniu pozajelitowym, znajduje jednak zastosowanie w stanach nagłych (zatrucia substancjami lipofilnymi; u ludzi opracowano schemat leczenia zatruć środkami znieczulającymi miejscowo).