Portosystemic shunt
Benny został skierowany do kliniki z podejrzeniem krążenia wrotno - obocznego (portosystemic shunt).
Wywiad:
Benny był 11. szczenięciem w miocie, najsłabszym, najwolniej się rozwijał. Latem właściciele zaobserwowali znaczną polidypsję (ok. 6 - 10 litrów dziennie). Z tymi objawami zgłosili się do lekarza podstawowego, gdzie wykonano szczegółowe badania krwi.
Zmienione parametry:
Mocznik 5 (9-30 mg/dl) ↓
ALT 166 (<122 U/l) ↑
AST 124 (<59 U/I) ↑
Albuminy 1,9 (2,8-4,3 g/dl) ↓
Kwasy żółciowe 216,7 (<20 nmol/l) ↑
Morfologia:
HGB 11,9 (15-19g/dl) ↓
PLT 106 (150-500G/l) ↓
Nie zaobserwowano zmian zachowania psa lub pogorszenia stanu po jedzeniu (apetyt prawidłowy). Nie występowały także wymioty ani biegunki. Nie zanotowano objawów neurologicznych.
Badanie kliniczne: temp. 38,2˚C, błony śluzowe różowe, CRT 1s, puls 110 u/min. miarowy, brzuch miękki i niebolesny.
Zmiany parametrów krwi oraz objawy nasuwają podejrzenie shunt'a.
Zdecydowano o hospitalizacji psa i diagnostyce w tym kierunku (diagnostyka różnicowa - choroba Cushinga, moczówka prosta, niewydolność wątroby, nowotwór).
W celu potwierdzenia obecności zespolenia wrotno - obocznego wykonano:
-
Oznaczenie poziomu amoniaku na czczo - 196ng/dl ↑↑↑
-
Bubble test - do śledziony wstrzykuje się niewielką ilość krwi pobranej na heparynę zmieszaną z niewielką ilością powietrza, jednocześnie obserwując w USG obraz pojawiający się w prawym przedsionku serca; pojawienie się bąbelków natychmiast po rozpoczęciu wstrzykiwania jest potwierdzeniem obecności krążenia obocznego (krew ze śledziony przy braku defektu spływa do żyły wrotnej);
-
USG jamy brzusznej - mimo, że w usg nie zawsze udaje się odnaleźć obraz połączonych naczyń, można jednak ocenić wielkość i stan wątroby. W przypadku Benny’ego wątroba była znacznie pomniejszona, zobrazowano też miejsce zespolenia. Nerki - mineralizacje obszaru miedniczek nerkowych. Nadnercza prawidłowe.
-
Badanie osadu moczu - obecne kryształy moczanowo - amonowe;
Jedyną skuteczną metodą terapii jest zabieg chirurgiczny. Benny został skierowany na zabieg na Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Gissen, gdzie wykonuje się zabieg nieinwazyjną metodą wewnątrznaczyniową.
Wewnątrzwątrobowe zespolenie naczyń: