Podejrzenie zatrucia kumarynami

Schila - mieszaniec, suka kastrowana lat 13

Wywiad: W dniu zgłoszenia do kliniki nastąpiło nagłe załamanie samopoczucia psa - osłabienie, zaleganie, chwiejny chód, wymioty. Wcześniej nie zanotowano odchyleń od normy.

Badanie kliniczne:
Pies apatyczny, zlega na boku; temp. 35,9°C, błony śluzowe blade, CRT 2 sek, HR = 110/min, szmer nad zastawką dwudzielną (znany, pies przyjmuje leki z tego powodu), brzuch napięty;
Badania krwi:
Hematokryt poniżej normy 37%, trombocytopenia, obniżony poziom sodu, potasu, białka całkowitego, albumin, globulin, hiperglikemia, zaburzone krzepnięcie krwi- wydłużone aPPT i PT.
Badanie RTG jamy brzusznej nasuwa prawdopodobieństwo obecności wolnego płynu w jamie otrzewnej.
Badanie USG przeglądowe: Znaczna ilość wolnego płynu w jamie brzusznej. Wykonano punkcję- hematokryt pobranego płynu wynosił 42%, w rozmazie niewielka ilość leukocytów, brak trombocytów.

Diagnostyka różnicowa:
Perforacja narządu związana z obecnością nowotworu
Uraz (wykluczono w wywiadzie)
Zatrucie kumarynami (możliwe w wywiadzie)

Wykonano szczegółowe badanie USG. Badanie było trudne ze względu na obecność wolnego płynu oraz dużej ilości gazu w przewodzie pokarmowym. Śledziona i wątroba niemożliwe w całości do zobrazowania. Mimo to wykluczono obecność nowotworu. W związku z tym podejrzenia skierowano w kierunku spożycia trutki na szczury.
Podano:
Infuzja z witaminą K→ 10mg/kg Vit.K + 100ml płynu wieloelektrolitowego 2,5ml/kg/h
3x dziennie Metamizol i.v. w dawce 50mg/kg
1,5ml Cerenia i.v.

Wykonano transfuzję krwi pełnej:

Ilość w ml= wymagany wzrost hematokrytu (%) x masa ciała psa (kg) x 2
(tu 10x15x2=300ml)
Max. czas trwania transfuzji: 4 godziny
Max. dzienna podaż 20ml krwi pełnej/kg

Prędkość podania:
początkowo 1-3 ml w pierwszych 5 minutach
następnie: psy normowolemiczne 10-20 ml/kg/h
                psy z niewydolnością serca 2-4ml/kg/h → tempo 60/kg przez 4h= 240ml
                szok związany z krwotokiem- tak szybko, jak to możliwe
Przy pierwszym przetoczeniu nie jest wymagane wykonanie próby krzyżowej, także przy 2-3 razie, jeśli krew przetaczana jest w ciągu tygodnia od pierwszej transfuzji.

Dzień po wykonaniu transfuzji stan psa znacznie się poprawił, hematokryt utrzymywał się na poziomie 38%, testy krzepliwości krwi w zakresie normy. Zdecydowano o wypisaniu psa z zaleceniem przyjmowania witaminy K w dawce 5mg/kg (ważne! Witaminę K należy podawać z pokarmem bogatym w tłuszcz).
Parametry morfologiczne krwi kontrolowane przez kolejne 3 dni pozostawały w normie, chociaż nie notowano wzrostu ilości erytrocytów oraz trombocytów. Krew skierowano do zewnętrznego laboratorium→ hkt. 38%, agregacja trombocytów, retikulocyty w ilości wskazującej na niskiego stopnia regenerację.

Po 4 dniach stan psa znów się pogorszył. Do objawów dołączyło się PU/PD, wymioty, zaobserwowano także krew w moczu. Do leczenia dołączono antybiotyk- amoksycylinę z kwasem klawulanowym. Schila została powtórnie przyjęta do szpitala. Kontynuowano wlewy z dodatkiem witaminy K.
Kolejne badanie parametrów krzepliwości- znacznie wydłużone, niemożliwe do określenia.
Hkt 35%, trombocytopenia.
Mimo wlewów z witaminą K stan psa nie poprawiał się. Wykonano kolejną transfuzję krwi.
Wykonano powtórne badanie ultrasonograficzne- wolny płyn w dużych ilościach, śledziona heteroechogenna . Nowotwór mógłby tłumaczyć zaburzenia krzepnięcia i krwawienie, co byłoby wskazaniem do usunięcia, możliwe jednak, że zmiany w śledzionie spowodowane są wystąpieniem pozaszpikowej hematopoezy- wtedy usunięcie śledziony mogłoby byś poważnym błędem. Mimo przeciwwskazań do wykonania biopsji śledziony w stanie upośledzenia układu krzepnięcia, wybrano mniejsze zło i podjęto decyzję o wykonaniu biopsji cienkoigłowej – w rozmazie nie wykryto komórek nowotworowych.

Zdecydowano o wykonaniu laparotomii zwiadowczej. Dopiero po otwarciu jamy brzusznej, odessaniu krwi, wypłukaniu jamy otrzewnej dużą ilością płynu fizjologicznego zlokalizowano źródło krwawienia- niewielki pęknięty guz średnicy ok. 1cm umiejscowiony w wątrobie. Wcześniej pies przeszedł 3 badania ultrasonograficzne, w których nie zobrazowano guza.
Po konsultacji z właścicielem zdecydowano o śródoperacyjnej eutanazji. (głównie ze względu na występujące objawy ogólnoustrojowe- zaawansowane zaburzenia krzepnięcia, zmiany w śledzionie- nawet gdyby usunięto płat wątroby, rokowania były wątpliwe).