PPM
Kot europejski - samiec, dorosły, pręgowany, ze schroniska
Wywiad:
Przywieziony do szpitala ze względu na podejrzenie wypadnięcia tęczówki w oku lewym.
Epifora obydwojga oczu. Kot FIV pozytywny. W schronisku poddany antybiotykoterapii ( amoksycylina z kwasem klawulanowym) z powodu kataru kociego.
Badanie okulistyczne:
Odpowiedź na zagrożenie : pozytywna w oku lewym oraz prawym
Odruch źreniczny pośredni i bezpośredni : + w oku prawym i lewym
Dazzle : + w oku prawym i lewym
Test z fluoresceiną : negatywny
Badanie tonometryczne : w normie
Test Schirmmera : oko lewe 20 mm, oko prawe 24 mm
Odruch powiekowy : +
Diagnoza:
W badaniu gałki ocznej widoczne c , zaarne pasma połączone z tęczówką,zuważalne bielmo w centrum rogówki. Obraz kompatybyliny z przetrwałą błoną źreniczną.
PPM:
Przetrwała błona źrenicza (ang. persistent pupillary membrane, PPM) – wada wrodzona, w której oko zawiera przetrwałe elementy płodowej błony źreniczej w postaci pasm tkanki przechodzących nad otworem źrenicznym. W życiu płodowym ssaków błona źrenicza odżywia soczewkę oka. Prawidłowo, błona ta ulega zanikowi od momentu narodzin do 4-8 tygodni; fragmenty błony stwierdzano u 95% zdrowych noworodków.
PPM określa sytuację, gdy zanik po tym okresie jest niedokonany, i pozostały fragmenty tej błony; są one czasem przyczepione do rogówki lub soczewki, ale najczęściej do tęczówki. Powikłaniem przetrwałych zrostów z rogówką może być jej niewielkie zmętnienie, podczas gdy przyczepione pasma do soczewki objawiają się jako niewielka zaćma. Wada ta jest jednak najczęściej bezobjawowa.