Skręt śledziony

Tico - owczarek środkowoazjatycki, niekastrowany, lat 5

Wywiad: Pies mieszka na zewnątrz, ma do dyspozycji duży wybieg. Na co dzień jest aktywny, ruchliwy. Dnia poprzedniego właściciel zauważył u Tico spadek formy. Pies stał się apatyczny, zalegał w jednym miejscu, jedynie spał. Na podwórzu znaleziono pojedyncze śluzowo-krwiste plamy, prawdopodobnie wymioty.

Badanie kliniczne:
Zachowanie: pies osłabiony, apatyczny; błony śluzowe silnie przekrwione, suche, kleiste, CRT 2 sek; temp. 38,5°C; HF=120/min, puls regularny, słaby; drogi oddechowe niemożliwe do oceny- pies ział w czasie badania; brzuch napięty, silnie bolesny (podczas omacywania pies szczekał i próbował gryźć); ze względu na rozmiar i agresywne zachowanie psa trudno było ocenić przyczynę bolesności.

Badania dodatkowe:
- Badanie hematologiczne i biochemiczne krwi: niski hematokryt (29%), obniżona ilość erytrocytów (4,6mln), pozostałe parametry w normie;
- Badanie RTG klatki piersiowej - zwężony cień serca, zwężone naczynia wskazujące na hipowolemię;
- Badanie RTG brzucha - masa w przodobrzuszu niewiadomego pochodzenia, silnie zgazowane pętle jelit mogące świadczyć o niedrożności; wykluczono skręt żołądka, który przy objawach ostrego brzucha u dużych psów jest zawsze pierwszym podejrzeniem;
- Badanie USG: Silnie powiększona śledziona, zajmująca obszar od łuku żebrowego strony lewej poza pęcherz moczowy po stronie prawej. Struktura ultrasonograficzna narządu jednolita, zachowana, hyperechogenna. W badaniu metodą Dopplera brak przepływu, także na obszarze wnęki śledziony (porównano z przepływem krwi w nerkach- zachowany, prawidłowy). Podejrzenie skrętu śledziony.

Widoczny w obrazie USG brak przepływu naczyniowego:

 

Podjęto decyzję o laparotomii.
Premedykacja: acepromazyna + metadon
Indukcja: propofol
Narkoza wziewna: izofluran + tlen
Antybiotykoterapia: dożylne podanie amoksycyliny przed i po zabiegu.
Przeciwbólowo: Metadon w premedykacji + Metamizol 50mg/kg i.v. po zabiegu
Płynoterapia: w czasie zabiegu 10ml/kg/h
Nacięcie w linii białej - w jamie brzusznej krwisty wolny płyn; śledziona silnie obrzęknięta, przekrwiona, skręcona z zamknięciem naczyń wnęki. Narząd usunięto (ważył 3,6 kg). Skontrolowano pozostałe narządy oraz przewód pokarmowy - bez zmian.
Wypłukano jamę otrzewnej ciepłym roztworem soli fizjologicznej.

Po zabiegu:
Antybiotykoterapia (po dobie zmiana amoksycyliny i.v. na 2x dz. synulox s.c.)
Zabiezpieczenie przeciwbólowe (metadon+metamizol)
Płynoterapia 2 ml/kg/h

Dzień po zabiegu pies czuł się dobrze, zaczął jeść, nie wymiotował. Hematokryt utrzymywał się na poziomie 25% i nie spadał.
Po 2 dniach hospitalizacji pacjent w ogólnym stanie dobrym został wypisany do domu.