Capritec1

AZwiązek Hodowców kóz rasy florida ma wkład w naukę. Co roku studenci Uniwersytetu w Cordobie odbywają tu praktyki. Acriflor bierze także udział w wielu projektach badawczych. Jednym z nich jest CAPRITEC. Projekt ten ma na celu polepszenie jakości produkowanego w Andaluzji mleka koziego i wzmocnienie jego pozycji  oraz ustabilizowanie sytuacji tego produktu na rynku.

Warto wspomnieć, że Hiszpania jest drugim w kolejności we wspólnocie europejskiej krajem pod względem produkcji tego surowca. Jednakże infrastruktura sektoru mleczarskiego pozostawia wiele do życzenia. Ceny surowca są bardzo zmienne, a poziom wykwalifikowania wśród osób pracujących w sektorze hodowlanym nie jest zadowalający. Problematyczny jest też brak wydajnej współpracy między hodowcami i instytucjami nadzorującymi i organami doradczymi, co skutkuje niskim poziomem postępu. W Andaluzji realnym problemem są choroby zakaźne, z których najczęstszymi są brucelloza, kompleks tuberkuloza-pseudotuberculoza, agalaxia iorazwirusowe zapalenie stawów i mózgu kóz (CAE). Skutkuje to tym że trudne jest produkowanie mleka wysokiej jakości. Wciąż niezadowalający jest również poziom konsumcji mleka koziego. Tak więc projekt ma też na celu jego promocję i polepszenie walorów smakowych oraz odżywczych mleka koziego. 

Projekt realizowany jest przez sześć firm, z czego dwie z nich C- OVAP i Cor Sevilla - są dużymi przedsiębiorstwami o znacznej aktywności ekonomicznej na w skali prowincji i kraju. Współpracuje z nimi osiem mniejszych jednostek, takich jak Szpital Uniwersytecki im. Carlos Haya w Maladze, Wydział Mikrobiologii Uniwersytetu w Granadzie, Uniwersytet w Sevilli, Certyfikadora(Agrocolor), Laboratorium CICAP oraz dwa związki hodowców CAPRITEC i CABRAMA (rasa Malaguena).

Każda z jednostek ma jasno określone zadania i jest odpowiedzialna za konkretny etap projektu.

Aktualnie realizowany jest pierwszy z dwóch etapów projektu, który ma na celu zebranie danych o obecnym stanie sektora mleczarskiego. Badania skupiają się na stanie sanitarnym i stąd za to odpowiedzialny jest ACRIFlOR, CABRAMA i częściowo COVAP we współpracy z Laboratorium CICAP oraz Laboratorium Uniwersytetu w Cordobie. Z drugiej strony zaś analizie poddawane są produkty mleczarskie (badania skupiają się na kulturach bakterii i na trwałości produktu), za co odpowiedzialne jest laboratorium DOMCA i Wydział Mikrobiologii Uniwersytetu w Maladze.

CELE PROJEKTU BADAWCZEGO CAPRITEC:

Produkcja produktów mlecznych wysokiej jakości mikrobiologicznej i odżywczej, uzyskana za pomocą zintegrowanych działań na wszystkich poziomach łańcucha żywieniowego.

Podkreślenie istniejących i nadanie dodatkowych walorów tradycyjnym produktom mlecznym z Andaluzji.

Aby zrealizować wyżej wspomniany nadrzędny cel projektu, należy wcześniej osiągnąć poniższe priorytety;

1. Ocenić jakość mleka koziego poprzez pomiary i techniki bezpośrednio wskazujące stan sanitarny i dane dotyczące produkcyjności mlecznej pogłowia w Andaluzji. Wstępnie ocenić stada pod względem statusu sanitarnego i wyników produkcji. Następnie wdrożyć opracowane technologie poprawy jakości i dokonać ponownej oceny.

2. Opracować metody szybkiej analizy mleka pozwalającej na wykrycie patogenów w mleku i/lub potwierdzających ich nieobecność

3. Opracować techniki otrzymywania kultur starterowych i biokonserwantów pozwalających poprawić stabilność fizyczną i odżywczą mleka koziego i produktów z niego pochodzących. Wprowadzenie powyższych technik do przemysłu mleczarskiego.

4. Przetestować nowe produkty (z punktu 3) w dietach specjalistycznych.

5. Wyznaczyć normy jakości dla mleka i jego produktów. Zaprojektować, rozwinąć i udoskonalić procedury kontroli jakości na poziomie stada i produktu końcowego.