el ninio

Prypadek 10 - El Ninio:

Anamneza

Koń przyjechał do kliniki z mocną kulawizną 5/5. Dwa tygodnie wcześniej nastąpił na gwóźdź , 5cm głębokości w centralnej części strzałki . Leczony przez lekarza terenowego antybiotykoterapią i NSAIDs. Nastąpiła duża poprawa, jednak następnie pogorszenie i ropny wypływ z ran w kopycie, kolejne polepszenie po medykacji i znów pogorszenie.

 

Podejrzewano septyczne osteitis k. kopytowej i zapalenie struktur miękkich w tej okolicy. Wykonano zdj RTG wykazujące zmiany w kości kopytowej . W badaniu krwi znaczna limfopenia i SAA 1076 mg/L , Białko w płynie stawowym 7,0 g/dl.  Zdecydowano się na punkcje bursa podotrochlearis, stawu kopytowego oraz pochewki ścięgnowej mięśni zginaczy. Zdiagnozowano septyczne zapalenie struktur; pochewki ścięgnowej i bursa podotrochlearis oraz komunikację tych struktur z raną. Staw kopytowy nie wykazał zmian zapalnych. Wykonano w pełnej anestezji tendoskopię, opracowanie rany i wycięcie martwiczej tkanki. Portale artroskopu umieszczono w pochewce ścięgnowej zginaczy, w stawie kopytowym. Wypłukano dobrze struktury, duży obrzęk  tkanek, wykonano również bursoskopię. Zamknięto portale, soczęk namoczony amikacyną  wsadzono w ubytek w kopycie, na to założono tegaderm i sterylny opatrunek. Amikacynę do stawu kopytowego.

Opieka pooperacyjna

Koń przez kolejne 3 tygodnie pozostawał w klinice. Po zabiegu polepszenie chodu jednak wciąż znaczy ból, założono katheter epiduralny.  Przez kolejne 2 tygodnie antybiotykoterapia Penicylina 4 razy dziennie 30.000IU, następnie zmniejszono dawkę, Gentamycyna 1 dziennie 6,6 mg/kg.  Morfina przez katheter epiduralny 0,1 mg/kg  początkowo co 6h,następnie co 8h potem co 12h ( po 4 dniach zakończono podawanie morfiny).

Co drugi dzień zmiany opatrunku z nasączonym sączkiem bacytracyną wkładanym w ubytek w kopycie plus RLP (regional limb perfusion) amikacyną do v. saphena.

Po 4 dniach kontrola SAA- 585 mg/L  oraz białko w płynie synowialnym 3,0 g/dl.

Kontynuacja medykoterapi i

Po 6 tygodniach leczenia daje duża kulawizna. Zdecydowano wykonać badanie tomografem komputerowym. Okazało się, że trzeszczka kopytowa jest mocno uszkodzona, widoczny odizolowany fragment. Brak alternatywnego leczenia, konia uśpiono.