septyczny pipak

Przypadek 16:

Koń przybył do kliniki z ostrą kulawizną i raną na guzie piętowym od 3 tygodni, koń nie obciążał nogi. Klacz zraniła się na padoku i była leczona przez lekarza domowego antybiotykoterapią i NSAIDs  przez 5 dni, rana dobrze się goiła i kobyłą bez opatrunku chodziła po padoku przez kolejne kilka dni. Następnego dnia, właściciel zauważył, że noga jest spuchnięta oraz rana się ponownie otworzyła, dodatkowo kobyła miała gorączkę.

W klinice podejrzewano zainfekowanie dwóch struktur;  bursa subcutanea i subtendinea calcanei. Wykonano punkcję tych struktur i podanie środka miejscowo znieczulającego po 10 ml do każdej . Widoczna była komunikacja rany z tymi strukturami, po wypływie anestetyku z rany. Po zadziałaniu efektu znieczulającego klacz zaczęła obciążać kończynę. Wykonano Zdj.RTG na których staw tarso-cural nie wyglądał na patologiczny.

Zdecydowano na wykonanie artroskopii w anestezji wziewnej. Pobrano płyn z obu torebek do badania, wskazujący na znaczny stan zapalny ( kom.syn. 77360/mikrol, białko 6 g/dl), po punktacji obu torebek i wypełnieniu ich płyn fizjologicznym utworzono 4 portale , boczno przyśrodkowy, 2 proksymalnie oraz jeden dystalnie.  Wypłukano 30 L płynu Ringera, widoczna była duża ilość włókna, struktury synowialne były mocno przekrwione. Wykonano również łyżeczkowanie guza piętowego od strony rany. W ranie pozostawiono od strony bocznej cewnik w torebce podścięgnowej do płukania i podawania antybiozy. Resztę portali zamknięto. Podano 500mg Amikacyny przez cewnik.

Pooperacyjnie koń odczuwał duży ból dlatego dostał 2 dawki morfiny 3ml i.v. Oprócz tego Cobactan (Cefquinom) 4,5% 20 ml co 12h , Finadyna 1,1mg/kg co 12h oraz cymetydynę. Tak była leczona przez 5 dni następne 5 dni doustnie podawano jej finadyne paste raz dziennie oraz doxystad (doksycyklina) 10mg/kg   dwa razy dziennie.  Zmiany opatrunków początkowo  wykonywane były codziennie, oraz dodatkowo wykonywano co drugi dzień RLP do v.saphena przy użyciu Bykamycyny . PO 5 dniach post Op wyjęto cewnik z torebki po uprzednim wypłukaniu oraz podaniu miejscowo Gentamycyny.

Koń wraca do sprawności w domu po 10 dniowym pobycie w klinice. Gojenie i granulacja rany przebiega bardzo dobrze, rokowanie jest dobre.