22. Szpat - klacz gorącokrwista, 11 lat

Wywiad: Klacz od kilku dni kuleje na prawą tylną nogę. Od kilku lat właścicielka obserwuje, że czasami koń ma sztywny chód, ale po rozprężeniu objawy zawsze ustępują.

Badanie ortopedyczne: Kulawizna 2 stopnia na prostej na twardym podłożu. Dodatnia próba zginania prawej kończyny miednicznej ( po zgięciu kulawizna 4 stopnia ). Podczas omacywania prawego stawu stępu wyraźna bolesność tej okolicy. Wykonano znieczulenie diagnostyczne dalszego stawu śródstępowego. Po znieczuleniu klacz nie kulała.

Badanie radiologiczne:

Stwierdzono zaawansowane zmiany w obrębie powierzchni stawowych stawu śródstępowego dalszego oraz stawu stępowo – śródstopowego. Przestrzenie stawowe w obrębie obu tych stawów są znacznie zwężone i nieregularne. Na grzbietowo – przyśrodkowej krawędzi kości centralnej stępu, kości stępowej trzeciej oraz kości śródstopia trzeciej widoczne zaawansowane osteofity.

Terapia:

Do dalszego stawu śródstępowego podano triamcinolon. Zalecono kilka dni odpoczynku w boksie, a następnie stopniowy powrót do pracy. Przy tak zaawansowanych zmianach w ciągu kilku miesięcy powinno dojśc do ankylozy objętych procesem zwyrodnieniowym stawów.