Maxilektomia
Max - Labrador Retriever, 5 lat, kastrowany:
Pies został przyprowadzony do kliniki z powodu niepigmentowanego guza tkanek miękkich w okolicy podniebienia twardego, sięgającego od kła po stronie lewej do pierwszego przedtrzonowca (205), wielkości 3 cm/3cm. W badaniu palpacyjnym węzeł chłonny podżuchwowy po stronie zmiany był powiększony. Została pobrana biopsja aspiracyjna cienkoigłowa FNA ze zmiany oraz pobliskich węzłów chłonnych. Zdjęcia CT tomografii komputerowej po podaniu kontrastu wykazały, że zmiana sięga do 3 przedtrzonowca(207). Widoczna była liza kości podniebienia twardego oraz szczęki powodowana przez zmianę oraz penetrację guza do jamy nosowej. Badanie wykazało powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych oraz zagardłowych Badanie krwi (profil hematologiczny, biochemia) było w normie. Z powodu dużego ukrwienia operowanego rejonu i ryzyka znacznej utraty krwi, została również zbadana grupa krwi psa. Hematokryt przed operacją wynosił 42 %. Właściciele po zapoznaniu się z ryzykiem, jakie niesie operacja oraz “nowym” wyglądem zwierzęcia po operacji, zdecydowali się na zabieg maxilektomii.
Węzły chłonne po stronie zmiany zostały usunięte i wysłane do dalszego badania histopatologicznego i oceny guza. Ponieważ w trakcie operacji doszło do dużej utraty krwi i ht był na poziomie 30 %, Max został poddany transfuzji krwi.
Pies został wypisany do domu po trzech dniach hospitalizacji, z zastosowaniem terapii przeciwbólowej oraz fluidoterapii.