Ovariectomia laparoskopowa
Przypadek 18 - Ovariectomia laparoskopowa klaczy:
Pacjentem jest klacz sportowa, źle znosząca objawy rujowe, cyklicznie pojawiają się u niej cysty jajnikowe, wywołujące bóle. Poprzednio synchronizowana przy użyciu Regumate (Altrenogest), jednak właściciele zdecydowali się na podjęcie bardziej drastycznych kroków. Skierowano klacz do kliniki na laparoskopową ovariectomię.
Zabieg laparoskopowy:
Zabieg został przeprowadzony na stojącym koniu w sedacji. Po każdej ze stron w okolicy słabizny wykonano 3 kanały robocze, poprzedzone lokalnym znieczuleniem tkanki podskórnej. Jeden z portali użyty na kamerę laparoskopu, jeden na kleszcze do podtrzymywania jajnika oraz kolejny na wejście dla kleszczy z kauteterem. Po wprowadzeniu kamery wykonane zostało znieczulenie miejscowe przy pomocy mepiwakainy jajnika za pomocą specjalnej igły wprowadzonej przez jeden z portali. Metoda ta pozwala na minimalną inwazję, przy użyciu bezpośredniej hemostazy. Jama brzuszna jest stopniowo wypełniana dwutlenkiem węgla.
Dobrzuszny portal został powiększony i użyty to wyjęcia jajników. Nacięcia zostają zamknięte po odgazowaniu jamy brzusznej.
Opieka pooperacyjna:
Klacz przez kolejne 7 dni pozostaje w klinice - prowadzona jest standardowa opieka pooperacyjna.
Leki: Penicylina 30 000 IU/ kg, Gentamycyna 6,6 mg/kg oraz Finadyna 1,1 mg/kg.