Pęknięcie pęcherza moczowego u źrebaka
Przypadek 19 - Źrebak z pęknięciem pęcherza moczowego:
Do kliniki przywieziony został 7-dniowy źrebak:
- z objawami ostrego bólu,
- ograniczoną ruchomością,
- dużo polegiwał,
- temperatura 40 ˚C,
- obrzękiem wentralnej części brzucha,
- tachypnoea;
Lekarz terenowy podejrzewał pęknięcie pęcherza moczowego.
Po przybyciu do kliniki źrebak został natychmiast zbadany.
Badanie krwi. W badaniu elektrolitów widoczna hiperkaliemia.
Badanie USG jamy miednicznej oraz jamy brzusznej: bardzo duża ilość płynu w jamie brzusznej, na obrazie ultrasonograficznym widocznie zmieniony pęcherz moczowy.
Wykonano abdominocentezę przy użyciu katetera - wydobywał się żółty klarowny płyn o zapachu przypominającym mocz. Poziom kreatyniny w tym płynie był dwukrotnie wyższy od poziomu w serum, co wskazuje na mocz.
Przed ingerencją chirurgiczną wykonano ponownie badanie USG, tym razem również uwzględniono klatkę piersiową, w tym obrazie również znajdowała się znaczna ilość wolnego płynu. Podejrzewano dodatkowe uszkodzenie przepony.
Ze względu na zły stan ogólny źrebaka oraz ograniczone koszty zdecydowano się na eutanazję. W badaniu anatomopatologicznym widoczne pęknięcie pęcherza moczowego i bardzo duża ilość moczu w jamie brzusznej. Przepona nie zmieniona, brak uszkodzeń. Płyn znajdujący się w klatce piersiowej nie był moczem, lecz płynem przesiękowym. Dodatkowo nadmiar płynu w worku osierdziowym. Możliwe septyczne zmiany wielonarządowe.