Przypadek 21 - Grass Sickness
Przypadek 21 - Grass Sickness
Do kliniki przywieziono 5 - letniego konia z objawami kolki:
- brak odgłosów perystaltycznych,
- depresja, brak apetytu,
- drżenie mięśni w okolicy tricepsa oraz w słabiźnie,
- puls: 80 bpm,
- nastrzykane błony śluzowe
- lekki stopień odwodnienia,
- nadmierne ślinienie,
- podczas sondowania wypływ refluksu,
- dysfagia (paraliż przełyku?),
- w badaniu rektalnym suche kule kałowe pokryte obficie śluzem.
Pomimo terapii zachowawczej, stan konia wciąż się pogarszał. Ze względu na fundusze właścicieli, laparotomia diagnostyczna nie była możliwa i zdecydowano o uśpieniu konia.
Z uwagi na podejrzenie grass sickness, zwłoki skierowano na przyśpieszoną histopatologię, która jest jedyną metodą stwierdzenia choroby. W obrazie makroskopowym ściana przełyku okazała się mocno obrzęknięta, żołądek bardzo mocno rozszerzony i wypełniony płynem, a jelito grube rozszerzone, z suchą błoną śluzową i wypełnione kulami kałowymi również bardzo suchymi. W obrazie mikroskopowym prób pobranych z jelita czczego widoczne były zwyrodnienia neuronów autonomicznych i jelitowych, z utratą ciałek Nissla, tworzeniem wakuol i degradacją lub zniekształceniem jąder komórkowych. To wskazuje na chorobę traw czyli grass sickness.
Choroba ta występuje w 3 postaciach: ostrej, nadostrej i przewlekłej. Leczenie jest bardzo trudne i możliwe tylko w przebiegu przewlekłym choroby. Konie z objawami ostrej lub nadostrej choroby traw mają słabe rokowanie i wskazana jest ich eutanazja (ze względu na dobro konia).
Etiologia choroby nie jest do końca poznana, najprawdopodobniej wywołuje ją neurotoksyna produkowana przez Clostridium botulinum. Choroba występuje najczęściej w Wielkiej Brytanii, ale również w Niemczech, Szwajcarii, Austrii. W Południowej Ameryce występuje bardzo podobna choroba nazwana mal seco. Nie ma predyspozycji rasowych, płciowych czy wiekowych. Najczęściej chorują konie w okresie pastwiskowym. Szkoccy naukowcy aktualnie są w fazie testowania szczepionki ochronnej na tę chorobę.