EMND (Equine Motor Neuron Disease)
Przypadek 22 EMND (Equine Motor Neuron Disease):
12 letni wałach trafił do kliniki z powodu dziwnych symptomów, niepokojących właścicieli.
Podejrzane objawy:
Drżenia mięśni (często powtarzające się epizody)
Fascykulacja (błyskawiczne, drobne skurcze grup mięśniowych)
Weight shifting (notoryczna zmiana obciążanej kończyny tylnej)
Spadek masy mięśniowej
Wzmożona potliwość
Podejrzewano EMND, jednak diagnoza jest trudna do potwierdzenia. W badaniu morfologicznym jest podwyższona ilość enzymów mięśniowych oraz wątrobowych. Z uwagi na to, że jedną z głównych przypuszczalnych przyczyn choroby jest niedobór witaminy E, zbadano więc ilość alfa-tokoferolu w serum - jest znacznie obniżona.
Badaniem potwierdzającym chorobę jest również test na wchłanianie glukozy. Potwierdzona malabsorbcja glukozy jest potwierdzeniem EMND (występuje tylko w formie podostrej).
Badanie dna oka: w tym badaniu objawem potwierdzającym EMND jest wystąpienie lipopigmentu w RPE (nabłonek barwnikowy siatkówki).
Terapia:
Konia z EMND należy odpowiednio ustabilizować dietą bogatą w trawę oraz suplementację witaminą E 2000-7000 jednostek na dzień per os. Stabilizacja takiego pacjenta może potrwać od 3 do 8 tygodni, jednakże koń nigdy nie może wrócić do aktywnego sportu.
Podczas przebiegu choroby uszkodzone najczęściej zostają wentralne moto neurony, które zaopatrują mięśnie postawy (dominujące włókna mięśniowe I typu). One są najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, co powoduje nagromadzenie lipopigmentu. Z powodu braku możliwości ich regeneracji, koń może funkcjonować, jednak nigdy nie wróci do formy sprzed choroby, a ewentualny powrót masy ciała spowodowany będzie nagromadzeniem tłuszczu, a nie odbudową masy mięśniowej.