Ciekawy przypadek: pies Charlie - część 1.
Część 1:
Charlie został przyjęty do kliniki z powodu podejrzenia niewydolności nerek oraz choroby Adisona (przyjmuje florinef w związku z niskim poziomem kortyzolu; test stymulacji acth - na granicy normy). Właściciel zauważył ostry spadek apetytu, letargię, chudnięcie i pogarszającą się kondycję. Poliuria+ Polidypsja + .
Przez aktualnego właściciela Charlie został zaadoptowany ze schroniska (ale wiadomo, że pies pochodzi z Hiszpanii). Właściciele twierdzą, że posiada wszystkie aktualne szczepienia, w tym na leptospirę - nie wiadomo jednak, na który serowar leptospiry.
Ok. 2 tygodnie temu, po wycieczce do parku w miejscowości Kent, Charlie zaczął zachowywać się nieswojo - chować się w kącie i trząść. Od tamtej pory spadł mu apetyt. Właściciele karmią go gotowanym kurczakiem, ale pies od czasu do czasu wymiotuje, a dodatkowo właściciele zauważyli krew w kale. Ostatnie kilka dni pies miał śluzowo-kwistą biegunkę, a ponadto nadmiernie ślinił się. Wiadomo, że Charlie w czasie spacerów mógł mieć dostęp do zanieczyszczonej wody (kąpieliska nie nadające się do użytku). Nie był karmiony winogronami, rodzynkami, nie przyjmował żadnych leków, nie był narażony na inne toksyny oraz nie jest psem, który zjada rzeczy z ziemi. Nie znaleziono żadnych zmian skórnych, które mogłyby sugerować chorobę “Alabama Rot” *, o którą wielu właścicieli psów w Wielkiej Brytanii pyta.
* Idiopatyczna choroba skóry i kłębuszków nerkowych, znana także w literaturze anglosaskiej pod nazwą „Alabama Rot”, jest rzadką chorobą, występującą jednak znacznie częściej u chartów angielskich niż u psów innych ras.Uważa się, że wywołuje ją toksyna Escherichia coli.Pierwsze objawy kliniczne choroby to zapalne i bolesne obrzęki skóry, które przekształcają się w strupy, a następnie wolno gojące się wrzody o wielkości od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Zmiany występują najczęściej na stawach skokowych, kolanowych i przyśrodkowej stronie ud. W rzadkich przypadkach zmiany mogą występować także na kończynach piersiowych, klatce piersiowej lub brzuchu. W tej fazie choroby pies jest bardzo często osowiały i nie ma apetytu. Choroba nerek towarzyszy 25% przypadków Alabama Rot i może wystąpić do 10 dni po pojawieniu się pierwszych zmian skórnych.
Idiopatyczną chorobę skóry i kłębuszków nerkowych rozpoznaje się na podstawie badania histologicznego, wyniku badania morfologicznego, biochemicznego surowicy, badania moczu i objawów klinicznych. W badaniach laboratoryjnych najczęściej stwierdza się łagodną niedokrwistość, trombocytopenię, hipoalbuminemię, podwyższoną aktywność aminotransferazy alaninowej i białkomocz.Leczenie ma charakter podtrzymujący i obejmuje podawanie miejscowo oraz ogólnie antybiotyków wybranych na podstawie wyniku posiewu i antybiogramu (w hodowlach bardzo często stwierdza się bakterie Staphylococcus, uważane jednak za patogeny wtórne).
Z powodu złego stanu zdrowia, pies został przyjęty do szpitala na oddział intensywnej terapii.