Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 5.jpg
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Przypadek 14

Przypadek 14 – hiperparatyroidyzm

Jänkä – 8 – letni kastrowany samiec rasy lapinporokoira 21,5 kg

Pies został skierowany na konsultacje do YES w związku z podwyższonym poziomem wapnia w surowicy ( pod koniec stycznia). Pierwszym objawem, który zaniepokoił właścicieli była PD\PU.  W ciągu zimy pies pił zdecydowanie więcej, właściciele zmierzyli ilość pobieranej wody – 2 l. dziennie + pies zjadał śnieg na dworze. Poza tym brak innych objawów. Pies wcześniej nie chorował, szczepiony i odrobaczany prawidłowo, nie przebywał za granica, brak alergii, apetyt w normie. W badaniu klinicznym brak nieprawidłowości, jedynie słabość mięśni kończyn tylnych w porównaniu z kończynami przednimi. Temperatura w normie, węzły chłonne ok, osłuchowo serce i płuca bez zmian.  Wykonano badania krwi:

Badanie morfologiczne:

  • erytrocyty: 9.21 10E12/l (5.3 - 8.0)
  • Hb: 211 g/l (140 - 203)
  • Hkr: 61.0 % (38 - 57)
  • pozostałe parametry w granicach normy

 Badanie biochemiczne surowicy:

  • wapń 3,62 mmol\l ( 2,3 - 3,0 )
  • wapń zjonizowany 1,64 mmol/l (1,12 - 1,40)
  • pozostałe parametry w granicach normy

 Testy endokrynologiczne w kierunku nadczynności przytarczyc:

  • PTH 12 pg/ml (8 - 45)
  • PTH-rp 2,0 pmol/l (< 0,9)

 Podwyższona wartość PTH-rp często związana jest z występowaniem zmian o charakterze nowotworowym. Wykonano RTG klatki piersiowej oraz USG w poszukiwaniu wszelkich nieprawidłowości.  RTG klatki piersiowej bez zmian, normalny rysunek płuc oraz serca, VHS ok. 10, normalny rysunek naczyń. USG jamy brzusznej w normie, bez nieprawidłowości, USG szyi – po stronie lewej hipoechogenna owalna zmiana o lekko nieregularnej granicy wielkości 13*3,7 mm, po stronie prawej w części kranialnej hipoechogenna owalna zmiana wielkości 4,8*3,3 mm. DD. neoplasia – gruczolak, gruczolakorak, hiperplazja. Wykonano biopsje cienkoigłowa ale uzyskane komórki były niediagnostyczne.

Pies został skierowany za oddział chirurgii w celu usunięcia zmian. Po prawej stronie w części kranialnej widoczna była owalna dobrze odgraniczona zmiana o średnicy 3-4 mm która została odseparowana od tkanek i usunięta. Po stronie lewej granica miedzy guzkiem a miąższem tarczycy była bardzo słabo zaznaczona, zdecydowano o usunięciu przytarczyc wraz z całym lewym płatem tarczycy.. Zabieg przebiegł bez komplikacji. Po operacji pies pozostał na obserwacji w szpitalu w związku z ryzykiem wystąpienia hipocalcemii . Jänkä bardzo szybko doszedł do siebie po zabiegu, nie wykazywał bolesności okolicy nacięcia, nie interesował się nadmiernie rana, apetyt w normie, brak problemów z pobieraniem pokarmu.

W noc po zabiegu poziom zjonizowanego  wapnia wynosił 1,39 natomiast następnego dnia rano 1,34. w związku z dobrym stanem ogólnym pies został wypisany do domu z zaleceniem codziennych kontroli poziomu wapnia. Właściciele zostali poinformowani o konieczności monitorowania psa. Hipocalcemia może wystąpić  w ciągu 12 h do 3 tyg. po operacji, zazwyczaj spadek obserwuje się miedzy 2-7 dniem po zabiegu. Niski poziom wapnia może wywoływać objawy takie jak świąd okolicy twarzowej, drżenia mięśni i drgawki, kurcz powiek.  Poziom wapnia po 3 dniach od zabiegu 1,19, po 5 dniach 1,10 po 7 dniach 1,12.

Usunięte zmiany wysłano do badania histopatologicznego. Zmiana ze strony prawej odpowiada funkcjonalnemu gruczolakowi przytarczyc oraz hiperplazji lewego gruczołu w związku z długotrwała hiperkalcemia. Ze względu na ogniskowe zmiany wewnatrztorebkowe rak przytarczyc nie może być wykluczony, jest to jednak mało prawdopodobne.