OHT u samicy królka
Zabieg sterylizacji królicy jest ważnym działaniem prewencyjnym, zapobiega m.i. nowotworom macicy (gruczolakorak). Wykonując zabieg należy pamiętać o specyficznych różnicach anatomicznych narządu rodnego królików (uterus duplex). Pozytywną różnicą jest łatwość uzewnętrznienia narządu z jamy brzusznej, jego dość powierzchowne położenie, lecz należy pamiętać o jego zwiększonej kruchości w porównaniu z innymi gatunkami.
Przed przystąpieniem do zabiegu należy delikatnie opróżnić pęcherz moczowy (palpacyjnie), ogolić i przygotować pole operacyjne. Nacięcie około 2-3cm, należy być bardzo ostrożnym aby nacięciu nie uległy inne struktury; jelito ślepe, i pęcherz moczowy. Po zidentyfikowaniu struktur anatomicznych przystępujemy do umieszczenia podwójnych pętli, należy przy tym przejść przez strukturę (transfiksja) aby uniknąć przemieszczania się pętli.
Macice podwiązujemy w częsci doogonowej w stosunku do szyjek, w niewielkiej odległości. Należy przy tym unikać kontaminacji j.brzusznej zawartością narządu, moczem. Otrzewną oraz powłoki brzuszne zamykamy standardowo.