Przypadek 19 iguana Barnie
Do naszej kliniki trafił Barnie 12-letni samiec legwana zielonego. Około tygodnia temu właściciel zauważył surowiczy wysięk z lewego oka oraz lewego nozdrza. Właściciel usuwał wydobywającą się wydzielinę i dzisiaj podczas badania klinicznego jama nosowa oraz oczy są czyste, brak wysięku. Podczas wywiadu wypytaliśmy właściciela na tema warunków jakie zapewnia legwanowi. Wymiary terrarium, wyposażenie, oświetlenie UVB oraz dieta nie budzą zastrzeżeń.
Podczas badania klinicznego ujawnił się największy problem Barniego, jakim jest obecna w jamie ustnej, po lewej stronie, duża zainfekowana masa o wymiarach ok.2,5x1,5cm, otoczona ropną wydzieliną wydobywająca się z licznych nieregularnych zagłębień masy. Pomimo tego problemu Barnie zachował normalny apetyt i aktywność. Prawdopodobnie obecny wcześniej wysięk z oczu i nozdrzy był związany z obecnością masy zlokalizowanej właśnie po lewej stronie. Pobrano próbki do badania bakteriologicznego, oraz przepisano antybiotyk (Baytril 10%) doustnie oraz środek przeciwzapalny (Metacam) jak i krople do oczu (Fucithalmic).
Diagnoza różnicowa:
-proces neoplastyczny,
-ropień,
-proces przerostowy z drugorzędną infekcją
W każdym wypadku, wspólnie z właścicielami zapadła decyzja o usunięciu masy, zalecono jednak wcześniejszą terapię antybiotykową i przeciwzapalną (7-10dni) aby zmniejszyć stan zapalny i ułatwić w ten sposób interwencję chirurgiczną.
Na następnej kontroli (2dni później) razultaty badania bakterilogicznego ukazały że najlepszym wyborem w leczeniu jest właśnie enrofloksacyna obecna już w leczeniu (Baytril) a w drugiej kolejności Ceftazydym (cefalosporyna III generacji). Zalecono więc kontynuacje leczenia i kontrolę za tydzień.
Po tygodniu stan zapalny znacznie się uspokoił i zdecydowano się na usunięcie masy. Zabieg przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym, podano alfaxan i.v. a następnie Barnie został zaintubowany (izofluran), a jako zabezpieczenie przeciwbólowe podano morfinę. Pobrano próbki do badania histopatologicznego.
Wyniki badania histopatologicznego wykazały: zaawansowane przewlekle-czynne martwiczo ziarniniakowe zapalenie jamy ustnej oraz obecność Gram ujemnych laseczek. Masa jest guzkowata, poszczególne guzki oddziela tkanka włóknista i ziarniniakowa, co sugeruje iż proces trwał od dłuższego czasu (chroniczne stomatitis).
Po siedmiu dniach kontroli po zabiegu stan jamy ustnej uległ znacznej poprawie, i Barnie zaczął być nieco bardziej aktywny podczas konsultacji i wyraźnie manifestował swoje niezadowolenie (bicie ogonem, próby gryzienia-w tym jedna udana, bardzo bolesne doświadczenie..) Jedynym problemem Barniego jest obecnie opuchlizna po lewej stronie nozdrzy oraz parę niewielkich obszarów martwiczych na podniebieniu. Dlatego też zdecydowano się na 2 tygodnie kontynuacji terapii antybiotykowej (Baytril) a następnie poddaniu Barniego znieczuleniu ogólnemu celem otwarcia zatkanego nozdrza, oczyszczenie oraz dokładne sprawdzenie jamy ustnej pod kątem ewentualnych zmian.
Po tygodniu, właściciele relacjonują iż Barnie czuje się świetnie, jest bardzo aktywny i ma duży apetyt. Podczas badania klinicznego obecność ropnego materiału w jamie ustnej, oraz obecny wysięk z lewego oka. Zdecydowano się na znieczulenie ogólne i eksploracje jamy ustnej, jak to było wcześniej planowane. Podczas zabiegu usunięto fragmenty nekrotycznej tkanki oraz materiał ropny, metodą marsupializacji, założono szwy PDS 3/0.
Zalecono stosowanie kremu F10 zewnętrznie na opuchliznę oraz kontynuacje antybiotykoterapii oraz leku przeciwzapalnego ( Baytril&Metacam) aż do momentu kiedy stan zapalny uspokoi się, zalecono ponowną kontrolę za 7dni.
Po 7dniach Barnie jest w znakomitej formie, opuchlizna ustąpiła, brak wysięku z oczu czy nozdrzy, wnętrze jamy ustnej-czyste. Zalecono zaprzestanie podawania antybiotyków i środków przeciwzapalnych, baczną obserwację Barniego oraz kontakt w razie jakichkolwiek wątpliwości czy pojawiających się problemów, choć mamy nadzieje że takie nie wystąpią ;-)