Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 3.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg

VEH: Przypadek 14 - Inwazja tasiemca

Mickey – 10miesięczny ogierek KWPN

Mickey został skierowany do szpitala z objawami silnej kolki o długości trwania 8h. Na badaniu klinicznym konik był przyciszony lecz czujny, wszystkie jego parametry były w normie, a  jedynie jego błony śluzowe pozostawały suche i lepkie, a borborygmi przyciszone.

USG bocznych oraz brzusznej ściany jamy brzusznej wykazało rozdęcie jelita cienkiego, lecz z prawidłowymi ruchami robaczkowymi. Badanie krwi ujawniło hematokryt 33.5%, a białko całkowite 54g/l.

Mickey został podłączony do płynów (Hartamann’s z Ca2+ i Cl-) na następne 12h. Na drugi dzień stan Mickey’a znacząco się poprawił. Konik był żywy i bardzo czujny, a ruchliwość narządów jamy brzusznej się poprawiła. Jedynie jelito cienkie pozostawało wciąż rozdęte w badaniu usg. Zaprzestano dalszej terapii płynami, i rozpoczęto stopniowe karmienia ogierka. Podawano mu również ranitydynę per os. Badanie ilościowe elementów biało krwinkowych wykazało: 67% neutrofili, 32% limfocytów, 1% eozynofili. Badanie koproskowe kału Mickey’a nie wykazało obecności jaj strongyloidów czy askarydów. Zdecydowano o pobraniu próbki krwi na test ELISA w stronę tasiemczycy.

Mickey robił doskonałe postępy w leczeniu, nie powtórzył żadnych z objawów kolki, a jego stan nawodnienia znacząco się poprawił. W dwa dni po wypisaniu ogierka ze szpitala otrzymano pozytywny wynik badania na tasiemczycę. Zarządzono odrobaczenie konika podwójną dawką pyrantelu lub prazikwantelem oraz powtórzenie medykacji po 6 miesiącach. Zalecono dokładnie przyglądanie się ogierkowi ze szczególną uwagę na objawy kolkowe.