Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 1.jpg
  • 3.jpg
  • 2.jpg
  • 5.jpg
  • 4.jpg

ZAPARCIE JAJ U ŻÓŁWIA

10 letnia samica żółwia czerwonolicego (Chryseys scripta elegans), masa 1500g.

Przyniesiona na konsultację gdyż właścicielkę niepokoiło jej zachowanie- pobudzenie, pocieranie kończynami miednicznymi o siebie, próby kopania, słaby apetyt, trudności w oddychaniu oraz powiększający się zarys brzucha.  Samica trzymana jest z samcem tego samego gatunku i już wcześniej pojawialy się takie sytuacje konczące się zwykle złożeniem 3-5 jaj. Tym razem właścicielkę skłonił czas trwania tej sytuacji.

Badanie palpacyjne wykazało obecność 4 twardych tworów (jaj) w jamie ciała. Diagnozę potwierdziło RTG.

Żółwica została hospitalizowana. Podano jej 8 ml NaCl oraz 1 ml Calcium gluconatum 10%. Po 30 minutach podano i.m. 2 j.m. oksytocyny. Po 24 h ponownie podano wapń oraz oksytocynę oraz wlew parafiny do kloaki. Po około godziny od podania nastąpiły silne skurcze, które spowodowały wypadnięcie kloak, jednak nie doszło do uwolnienia jaj. Zdecydowano się na zabieg chirurgiczny.

Usunięto kwadratowe pole w płytce brzusznej. Po nacięciu skorupy płytkę kostną odpreparowano i umieszczono w jałowym roztowrze fizjologicznym. Po otwarciu jamy ciała odnaleziono jajniki z licznymi pęcherzykami przedowulacyjnymi , w których znajodowały się 3 uwapnione jaja oraz 1 bezkształtny uwapniony twór. Po podwiązaniu i usunięciu jajników z jajowodami zaszyto wyściełającą błonę surowiczą  szwem ciągłym, a pozostałą część pokryto kilkoma warstawami opatrunku epoksydowego.