Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 2.jpg
  • 5.jpg
  • 1.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg

Laboratorium-biochemia u ptaków-znaczenie

   Znaczenie badań biochemicznych krwi jest bardzo duże, krew pobieramy do heparyzowanych probówek, najwygodniej w znieczuleniu wziewnym (ograniczenie stresu dla pacjenta i wygoda dla pobierającego). Następnie wybieramy stosowne parametry w zależności od objawów i innych badań dodatkowych i interpretujemy. Na stażu nauczyłam się następującego sposobu odczytywania wyników biochemii w następujący sposób:

-aminotransferaza alaninowa (ALT, SGTP)-nie wielkie znaczenie u ptaków, zawarta w wielu komórkach tkanek ptaków, jednak nie ma bezpośredniego związku z uszkodzeniem komórek wątroby, a przynajmniej nie zostało to jeszcze udowodnione. klinicznie nie ma większego znaczenia

-Amylaza-u ptaków jest produkowana przez trzustkę, jelito cienkie jak i wątrobę. Podniesienie wartości może świadczyć o występującym ostrym zapaleniu trzustki lub enteritis.

-Fosfataza zasadowa, alkaliczna (AP,SAP)-jest znajdowana w kościach, nerkach, jelitach jak i wątrobie. Nie można bezpośrednio wiązać podniesienia jej wartości z uszkodzeniem wątroby u ptaków. Złamania kości, uszkodzenia powodują podniesienie się wartości.

-aminotransferaza asparaginianowa (AST, SGOT, AspAT)-enzym wewnątrzkomórkowy najbardziej pożyteczny w diagnostyce uszkodzeń wątroby u ptaków. Mimo to jest również obecny w mięśniach szkieletowych, nerkach, sercu, mózgu oraz sercu. Tak więc oprócz uszkodzeń wątroby często powodem podniesienia tego parametru były uszkodzenia mięśni. Aby wykryć przyczynę dobrze jest przy podniesionym AST spojrzeć na wyniki kinazy kreatynowej (CK), jeśli jest ona również podniesiona to prawdopodobnie transport, procedura trzymania zwierzęcia, unieruchamiania do znieczulenia jest tego powodem. Jeśli natomiast CK jest niskie to mamy prawdopodobnie do czynienia z problemem wątrobowym, należy wtedy sprawdzić kwasy żółciowe.

wodorowęglan sodu-pomaga określić status kwasowo-zasadowy pacjenta. Przy podniesionym parametrze-zasadowica przy obniżonym-kwasica

Kwasy żółciowe-produkowane przez wątrobę aby wspomóc trawienie, po wydzieleniu do przewodu pokarmowego zostają zreabsorbowane powracają do wątroby z krążenia wrotnego. Jeśli ich wartość jest podniesiona mówi nam to o niezdolności wątroby do ich reabsorbcji czyli jakimś stanie patologicznym. Wątpliwości może budzić fakt iż kwasy żółciowe są również syntetyzowane przez wątrobę jednak co wynika z badań zdolność do syntezy jest o wiele większa tak więc nawet w toczącym się stanie chorobowym ich produkcja nie spada, natomiast reabsorpcja, owszem. Należy wziąść pod uwagę że jeśli dodatkowo badamy AST to jest to enzym mówiący o integralności, spójności komórek wątroby natomiast kwasy żółciowe mówią nam o funkcji a więc nie są one bezpośrednio zależne od siebie. Jeśli przykładowo mamy pacjenta z normalną wartością AST a podniesionymi kwasami żółciowymi, to mamy osłabienie funkcji wątroby i natomiast komórki wątroby mogą pozostać nietknięte (np gdy ptak cierpi na stłuszczenie lub przewlekłe włóknienie wątroby) Odwrotnie może występować uszkodzenie komórek wątroby bez naruszania funkcji np w przypadku salmonellozy lub ostrej chlamydiozy. Nawet jeśli oba parametry AST i kwasy żółciowe pozostają nie podniesione to nadal nie możemy całkowicie wykluczyć chorób wątroby. np końcowy etap włóknienia wątroby powoduje że oba parametry są bardzo niskie.

Bilirubina-u ptaków największe znaczenie ma biliwerdyna, natomiast podniesione wartości mogą świadczyć o uszkodzeniu wątroby. 

Wapń-rzadko zdarza się że jest związany z ubytkami w diecie, a to ze względu na bardzo efektywną pracę przytarczyc. Powiązany z poziomem albumin, hypoalbuminemia bedzie powodować błędy w pomiarze poziomu wapnia. Inne powody obniżenia mają miejsce w przypadku podawania glukokortykosteroidów  oraz w hipoparatyroidyźmie u papugi żako. Odwodnienie może natomiast powodować zwiększenie albumin i zarazem poziomu wapnia. Dwukrotny lub i większy wzrost pojawia się w czasie owulacji może też występować zatrucie witaminą D3, nowotwór kości, gruczolakorak nerek.

Cholesterol-podniesiony poziom może świadczyć o chorobach wątroby, przy hipotyroidyźmie, diecie wysokiej w tłuszcze jak i wygłodzeniu, szczególnie u otyłych pacjentów. 

Kreatynina-nie pomocna w diagnostyce, ledwie wykrywalna w surowicy krwi ptaków

Kinaza kreatynowa (CK, CPK) zawarta w mieśniach szkieletowych, sercu, i tkance nerwowej, podniesiona przy znaczącym uszkodzeniu wcześniej wymienionych.

ALAD-obecny przy zatruciach ciężkimi metalami, podnosi się wówczas. Należy jednak szybko poddać próbkę badaniu gdyż jest to krótko żyjący enzym. 

GGT-bez większego znaczenia u ptaków

Glukoza-rzadko obserwowane spadki glukozy zazwyczaj przy posocznicy. Natomiast podwyższony poziom przy stresie, po posiłku lub przy cukrzycy. Jednak ze względu na sposób pobierania próbek krwi należy być ostrożnym przy diagnozie cukrzycy, jeśli nie obserwuje się polidypsji, poliurii, czy spadków wagi to stres jest najbardziej prawdopodobną przyczyną.