PRZYPADEK 4
LELA- zwichnięcie rzepki
Lela- 10 letnia, wysterylizowana suczka rasy maltańczyk. Szczepienie i odrobaczenie na bieżąco. Od lipca utyka na tylną lewą kończynę. Utykanie występuje cały czas, nawet po rozruszaniu kończyn, a kiedy się nie porusza odbarcza nogę unosząc ją do góry.
Od grudnia 2011 przeprowadzono leczenie kardiologiczne i od tamtego czasu brak symptomów. Nie występują żadne inne objawy ortopedyczne, schorzenia czy urazy. W poprzedniej klinice weterynaryjnej zrobiono zdjęcie RTG , na którym wykazano naderwanie więzadła rzepki.
W badaniu ogólnym stwierdzono wysoki puls 140/min, osłuchiwanie serca wykazało arytmię, osłuchiwanie płuc wykazało zaostrzony szmer pęcherzykowy.
Badanie ortopedycznie
Węzeł chłonny tylnej lewej kończyny powiększony i nieregularny. Badanie palpacyjne w celu porównania obu stawów kolanowych. Zaobserowano niewielki obrzęk i wzrost odczuwanej temperatury lewego stawu kolanowego. Przy zginaniu kończyn słuchać odgłos ‘łupania’
RTG- wykazało obecność niewielkiej ilość płynu w lewym stawie kolanowym; podejrzenie zwichnięcie przyśrodkowego rzepki w lewym stawie kolanowym; niewielkiego stopnia narośla kostne; przechylenie boczne plateau kości piszczelowej. (zdjęcie 1 i 2)
Diagnoza: zwichnięcie przyśrodkowe rzepki lewego stawu kolanowego stopień 3-4
Postępowanie: chirurgiczne- sulkoplastyka resekcyjna bloczka kości udowej i przesunięcie guzowatości piszczelowej.
Możliwe komplikacje: powstanie ropnia, artroza, złamanie implantu, poluzowanie implantu, rozwiązanie nici, zakażenie rany, seroma.
Prognoza i zalecenia: całkowity powrót do właściwego funkcjonowanie stawu jest obarczony wieloma zastrzeżeniami.
Przez następne 6 tygodni po operacji Lela nie powinna się nadwyrężać fizycznie. Zaleca się spacery jedynie na smyczy, przed najbliższe 2 tygodnie 3 razy dziennie krótkie 10-15 minutowe, spokojne spacery. W stawie Leli jest implant , który w razie zbyt dużego obciążenia może zostać zerwany.