Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 3.jpg
  • 2.jpg
  • 4.jpg
  • 1.jpg
  • 5.jpg

MARTWICA I OBSTRUKCJA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

LOTTI

10 letnia suczka rasy Parson Russel Terrier, 6kg

Zgłosiła się do kliniki z powodu anoreksji (od 3 dni w ogóle nie je), ogólnego złego stanu fizycznego, dodatkowo codziennie wymiotuje ciemnymi cuchnącymi wymiotami. Zaczęło się od ograniczenia przyjmowania karmy, a od trzech dni Lotti nie je w ogóle, co dodatkowo przyczyniło się do znacznego pogorszenia jej stanu ogólnego. Od poprzedniego lekarza weterynarii otrzymywała  metoklopramid (Prospertin®), oraz infuzję Solugastril Sc  250ml. Lotti ostatnie badanie krwi miała robione przed 2 laty, jest szczepiona na bieżąco, odrobaczana już jakiś czas temu. Wiosną wykonano test flotacji kału z wynikiem negatywnym. Dodatkowo bierze preparat Herz-Vital, Traumeel oraz płyn na utrzymanie dobrego stanu sierści.

T=40,5%; ogólny stan znacznie zmieniony; oddechy 30/min; puls silny, regularny

Zaleconie: pies zostaje w szpitalu na obserwacji, zlecono wykonanie USG jamy brzusznej oraz badanie krwi. Lotti jest utrzymywana pod stałą płynoterapią, otrzymuje preparat Ulsal(ranitydyna) oraz BupaQ.

Badanie krwi:

     Podwyższone MCH   24,7pg, MCHC  37,7 g/dl, liczba erytrocytów w dolnej granicy;

      Obraz krwinkowy wykazuje podwyższoną ilość niedojrzałych granulocytów 11 % (norma poniżej 4.0), podwyższoną liczbę granulocytów segmentowanych 86 % (norma 13-30) oraz obniżenie liczby limfocytów  2%

Biochemia: mocznik 17,2 mg/dl (obniżony); podwyższona fosfataza alkaliczna 1089, podwyższona AST  oraz AL.

Zalecenia: Zentonil®, Lidocain, Tramadol, Ringer Inf, Ursodeoxycholsre, Famotidin

Dodatkowe badania: czas protrombinowy PTT   15,2 s (nieznacznie podwyższony); podwyższone stężenie kwasów żółciowych we krwi 21 µmol/L.

Badanie USG wykazało: zapalenie pęcherzyka żółciowego, obrzęk ścian pęcherzyka i osad na jego dnie, ogniskowe zmiany w wątrobie, zagęszczenie miąższu wątroby- jest hiperechogeniczna.

Zalecenie: biopsja cienkoigłowa wątroby. Badanie histopatologiczne i bakteriologiczne bioptatu.

Przebieg zabiegu: wykonano laparotomię, uwidoczniona wątroba zmieniona, zmiany rozsiane wielkości od 3mm do 1,5cm na powierzchni organu. Lewe płaty bardziej zmienione, środkowa część płata prawego uległa adhezji do ściany jamy brzusznej. Woreczek żółciowy ma zgrubione, sztywne ściany, nie poddające się kompresji, przewód żółciowy wspólny nie zmieniony. Przeprowadzono otwarcie pęcherzyka żółciowego, wypłukano osad sterylnym roztworem Ringera. Rozcięcie dwunastnicy i odnalezienie brodawki większej, do której wprowadzono sondę, przez którą także przepłukano uzyskując całkowitą drożność. Umieszczono sondę przezbrzuszną w dwunastnicy i przewodzie żółciowy, została ona przyszyta szwem kapciuchowym do ściany dwunastnicy. Dokonano duodenopexi, zamknięto pęcherzyk żółciowy. Pobrano 3 bioptaty z wątroby do badania bakteriologicznego i histopatologicznego.

Badanie bakteriologiczne nie stwierdzono obecności patogenów.

Badanie histopatologiczne: wskazuje na stan zapalny komórek oraz degenerację średniego stopnia.

Powtórzono badanie krwi. Wyniki odbiegające od normy to MCHC (podwyższ), monocyty (podwyższ), wielokrotnie podwyższone enzymy wątrobowe.

Badanie moczu wykazało jego obniżoną gęstość.

Lotti spędziła wiele dni na oddziale intensywnej opieki postoperacyjnej i jej stan ulegal stopniowemu pogorszeniu dlatego zdecydowano się na ponowny zabieg chirurgiczny.

Wykonano usunięcia części pęcherzyka żółciowego , która uległa całkowitej martwicy i połączenie pozostałego jego fragmentu bezpośrednio z dwunastnicą (choleduodenostomia).