Zator wloknisto chrzestny rdzenia kregowego
Historia:
Bree zostal przyjety na odzial intensywnej terapii odzialu neurologi z powodu ostrego,bez bolesnego niedowladu tylnych konczyn(paraparesis).Doszlo do zdarzenia podczas zabawy i biegania za pilka,kiedy nagle sie wywrucila i nie byla w stanie podniesc sie na tylnych konczynach.Od tego czasu jej stan sie polepszyl i byla w stanie poruszac dobrowolnie tylnymi konczynami.
Badanie kliniczne: w normie.
Badanie neurologiczne: normalna swiadomosc i nerwy czaszkowe,niedowlad konczyn tylnych bez zdolnosci do chodzenia.(non ambulatory paraparetic).Zdolnosc do dobrowolnego poruszania konczynmi tylnymi byla zachowana,odruchy proprioreceptywne zniesione w obydwuch konczynach,odcinkowy odruch rdzeniowy byl zachowany.Brak bolu przy omacywaniu kregoslupa,zmiana zlokalizowana byla w odcinku T3-L3 rdzenia kregowego.
Badania:
MRI odc piersiowo-ledzwiowego kregoslupa-
zmiana na odzinku dysku miedzykregowego L2-L3,brak ucisku na rdzen kregowy,
L7-S1 - zwyrodnienie i umiarkowane wysuniecie dysku miedzykregowego.
Diagnoza:
Wloknisto-chrzestny zator rdzenia kregowego.
Fibrocartilagenous embolism (FCE) of spinal cord(P)
Leczenia:
leczenie konserwatywne polegajace na fizjioterapii-wodnej oraz odpowienio dobranym cwiczeniom na bierzni oraz w wodzie przez 5 tygodni.
Cwiczenia lewej tylnej nogi,kołysanie bioder i miednicy w dół- ciśnienie trzy razy dziennie. "Usiądź stanąć"- ćwiczenia w ciagu calego dnia. Figura ósemki w obu kierunkach - 10 w każdym kierunku. Swobodny dostęp do schodów cwiczenia wejścia i zejścia. Spacery po wzgurzach.