PRZYPADEK 7
Guz jelita cienkiego- enterektomia
SHILA- 3 letnia wykastrowana suczka-mieszaniec.
Od 3 dni pogorszenie stanu ogólnego, Shila nie chce jeść, stała się apatyczna, pije mniej wody. Wydalany kał jest dobrze uformowany koloru czarnego, potwierdzona anemia- śluzówki blade, niemalże porcelanowe, obniżone krzepnięcie krwi. Nie ma gorączki, nie wymiotuje, mocz makroskopowo niezmieniony. Brzuch podczas badania nie bolesny. Badanie rektalne wykazało obecność dobrze uformowanego kału koloru ciemnobrązowego z domieszką krwi. Wg właścicieli Shila nie ma dostępu do żadnych środków czystości, trutek na szczury, lekarstw. Jest szczepiona i odrobaczana. Przed kilkoma tygodniami miała kilka kleszczy, które szybko zostały usunięte.
Badanie laboratoryjne:
Wyniki odbiegające od normy:
RBC 1.65*106
Hb 3.2 g/dl
HCT 10.9 %
MCHC 29.4 g/dl;
WBC 18440/µl
granulocyty segmentowane 79.7%
monocyty 866.68/µl;
czas tromboplastynowy PTT 15.1 s
glukoza 132 mg/dl
białko całkowite 5.22 g/dl
albuminy 2.14 g/dl
Badanie USG: wykazało obecność w środkowej części jelita cienkiego zmianę wielkości 3,8 x 3 cm zajmującą światło jelita i związanego ze ścianą jelita. Wskazuje to na możliwość nowotworu jelita/ziarniniaka jelita (zdjęcie X i Y).
Po konsultacji z właścicielami zdecydowano się na przeprowadzenie zabiegu usunięcia guza (enterektomia). Przed zabiegiem w celu stabilizacji stanu pacjentki zdecydowano się podać jej jednostkę krwi pełnej 450ml + wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia przerzutów.
Zdjęcie RTG nie wykazało wyraźnych zmian w płucach, natomiast po podanej jednostce krwi hematokryt wzrósł do 18% a białko całkowite do 6.0 g/dl.
Przebieg zabiegu: wykonano laparotomię. W obszarze fałdu dwunastniczo-okrężniczego znaleziono fragment zmienionego jelita cienkiego (guz 3-4cm). Oddzielenie fałdu d-ok. Resekcja zmienionego fragmentu jelita z 3 cm marginesem. Połączenie fragmentów jelita anastomozą koniec do końca. Wycięty fragment wysłano do badania hitopatologicznego.
Po zabiegu zdecydowano się na podanie dodatkowej jednostki krwi 250 ml.
Stan pacjentki powoli się stabilizuje, parametry ulegają poprawie (HCT następnego dnia 31%, TP 6.8%)