listwa rogowa
PRZYPADEK 4
Jill jest około 8-letnią samicą Testudo hermanni, listwa rogowa u tego osobnika była b.mocno przerośnięta, co uniemożliwiało prawidłowe pobieranie pokarmu. Dodatkowym utrudnieniem był fakt jej częściowego oderwania się u podstawy co znacznie utrudniało zabieg korekcji jej długości. Wcześniej Jill była utrzymywana w warunkach nieodpowiednich, bez oświetlenia UVB oraz posiadała zbyt bogatą w białko dietę, ubogą w wapno. Przypuszczalnie to spowodowało nieprawidłowy wzrost pancerza (widoczne na zdjęciu pofałdowania karapaksu) oraz jego wyczuwalną przy ucisku miękkość.
Pewien czas temu Jill "wpadła w paszczę" psa przez co na powierzchni karapaksu widoczne były dwa miejsca dotknięte pogryzieniem, o nieregularnej, szorstkiej powierzchni, na szczęście niezbyt głębokie.
POSTĘPOWANIE:
Jill została poddana zabiegowi przypiłowania listwy rogowej za pomocą podręcznej szlifierki, dodatkowo podstawa listwy rogowej została sklejona za pomocą żywicy epoksydowej. Miejsca ugryzień zostały spiłowane aby załagodzić ich powierzchnię a następnie odkażone aby zapobiec infekcji bakteryjnej/ grzybiczej. Na górnym zdjęciu Jill przed i po (bardzo ważne jest precyzyjne umieszczenie kleju na zewnętrznej powierzchni listwy rogowej oraz pozostawienie go do wyschnięcia przytrzymując otwarty pyszczek zwierzęcia).