ANGIE- GŁĘBOKI WRZÓD ROGÓWKI

17 letnia suczka rasy Beagle, wykastrowana. Regularnie odrobaczana i szczepiona. Jedyny pies w domu, co roku właściciele zabierają ją ze sobą na wakacje do Chorwacji. Je tylko odważaną suchą karmę. Nie ma problemów z wydalaniem kału/moczu. Przed 5 laty zdiagnozowano u niej niewydolność serca, przyjmuje Benakor (benazepril). Przed ok. 3 miesiącami miała udar. Tydzień przed przyjściem do poradni okulistycznej  właścielka zauważyła zagłębienie na lewym oku  i od weterynarza pierwszego kontaktu otrzymała maść z gentamycyną Refobacin.

Badanie oftalmologiczne

OKO LEWE: osiowa mineralizacja rogówki (4x5mm) z równoczesnym obrzękiem rogówki. W środkowej części zmineralizowanej znajduje się widoczne zaglębienie= głęboki wrzód rogówki z odsłoniętą blaszką graniczną tylną rogówki- błoną Descementa (tzw. descementocele). Ponadto miejsca hiperpigmentacji tęczówki na godzinie 11 i 3. Soczewka wykazuje objawy zaćmy korowej przedniej. Dno oka bez zmian.

OKO PRAWE:  mineralizacja rogówki z towarzyszącym obrzękiem. Hiperpigmentacjia tęczówki na godzinie 9.  Soczewka- zaćma korowa przednia i tylna. Dno oka bez zmian.

Oboje oczu są normalnie otwarte, nie wykazuje objawów dyskomfortu; łzawienie- bardziej zaznaczone na w oku lewym.

Diagnoza:  Zwyrodnienie wapniowe rogówki z towarzyszącym obrzękiem i ubytkiem w oku lewym; hiperpigmentacja tęczówek (melanocytoma?); zaćma niedojrzała; skleroza jądra soczewki.

U Angie występuje odkładanie się zlogów wapnia w rogówce. Często pojawiające się u starych psów oraz mogą być odzwierciedleniem innych chorób układowych (np. hiperadrenokortycyzm). Zalecono więc wykonanie przez lekarza weterynarii pierwszego kontaktu dokładnego badania krwi, celem wykrycia ewentualnych zaburzeń ustrojowych będących przyczyną zmian okulistycznych. Głęboki wrzód na lewym oku ulega reepitelizacji tzn powolnym wyleczeniu, jednak prognoza jest w dalszym ciągu bardzo ostrożna gdyż rogówka bardzo łatwo może ulec przerwaniu.  Ze względu na to że Angie jest bardzo spokojnym psem, postanowiono nie wykonywać od razu zabiegu operacyjnego tylko stabilizacji poprzez założenie ochronnej soczewki kontaktowej oraz podawaniu kropli z EDTA celem cofnięcia zaszłych zmian.  Rogówka oka prawego jest również zmieniona jednak w tym wypadku sytuacja jest stabilna. W przypadku gdy dojdzie do perforacji rogówki i penetracji do komory przedniej oka możliwe będzie wykonanie zabiegu  chirurgicznego likwidującego ten defekt ( tzw ‘flap’ ze spojówki lub całkowita enukleacja – w zależności od stopnia uszkodzenia).

Postępowanie: ochronna soczewka kontaktowa na oko lewe + krople z EDTA do stosowania 4-5x dziennie.

Wizyta kontrolna zaplanowana po miesiącu.

Minał miesiąc….

Zmiany w oku lewym uległy znacznemu pogorszeniu: pojawił się blefarospasm i bolesność oraz obfity surowiczy wyciek; głęboki wrzód ok. 3mm, zwyrodnienie wapniowe oraz zaawansowany obrzęk rogówki. Oko prawe bez zmian.

Postępowanie: zabieg chirurgiczny- przykrycie powierzchni oka, rogówki, płatem ze spojówki  (Blindehautlappen) + zaszycie powiek. Ma to na celu ochronę przed dalszym pogorszeniem oraz perforacją rogówki.