Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 1.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 5.jpg
  • 2.jpg

Basket OP

Wywiad:

  • 9 miesięczny źrebak, oldenburger
  • odstaje od pozostałych źrebiąt w stadzie
  • właściciele zgłaszają występowanie problemów z koordynacją ruchów i poruszaniem
    • trudnosci w podawaniu nóg do czyszczenia
    • zachwiania równowagi
    • sztywność tylnych kończyn
    • problemy z zawracaniem i cofaniem

 

Koń przyjęty do kliniki w stanie ogólnym dobrym

Zalecono przeprowadzenie pełnego badania neurologicznego i mielografii

 

Badanie neurologiczne:

Przeprowadzono zarówno badanie w pozycji stój, jak i w ruchu. Stwierdzono problem z utrzymaniem rownowagi na trzech nogach, nieco opóźnioną korekturę kończyn, mniejszego stopnia ruchomość szyjnego odcinka kręgosłupa. Czucie skórne zmniejszone w odcinku lędźwiowym. W badaniu w ruchu ewidentne problemy z koordynacją tylnych kończyn, pacjent zachowuje się jakby był pod wpływem sedacji. W ruchu na ciasnym okręgu i po wężyku wyraźne zataczanie łuku uniesioną, zewnętrzną kończyną. Próba cofania zakończona po kilku krokach przysiadaniem na zadzie. Powtórzenie prób z uniesioną głową- nasilenie objawów. Niezborność ruchowa oceniona na 3 w skali 5 stopniowej.

 

Mielografia:

Badanie wykonane w znieczuleniu ogólnym infuzyjnym za pomocą ketaminy i tiopentalu przy premedykacji mieszanką acepromazyny i ksylazyny (do położenia użyto mieszanki diazepamu i ketaminy). Pacjent w ułożeniu bocznym. Po aseptycznym przygotowaniu pola operacyjnego wkłucie do kanału kręgowego wykonane w spatium atlantooccipitale. Pobrano sterylnie do dalszych badań ok 70ml płynu mózgowo rdzeniowego, w jego miejsce podano środek kontrastujący(roztwór jodu). Wykonano szereg projekcji RTG odcinka szyjnego kręgosłupa zarówno w ułożeniu wyprostowanym jak i w zgięciu (rollkur). Widoczne zwężenie szerokości kanału kręgowego na wysokości C3/C4 i C4/C5.

 

Stwierdzono występowanie Wobbler syndrome

Pacjent zakwalifikowany do przeprowadzenia Basket-OP

(zabieg wszczepienia implantów w celu zniwelowania ucisku na rdzeń kręgowy)

 

Zabieg przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym mieszanym: wziewnym(za pomocą izofluranu) i infuzyjnym (roztwór ketaminy i dobutaminy). Pacjent stale monitorowany za pomocą EKG. Ułożenie grzbietowe, szyja uniesiona, głowa wyprostowana. Kręgosłup w linii prostej, kończyny przednie wywiązane w kierunku doogonowym w celu zapewnienia dostępu do jego odcinka szyjnego. Po przygotowaniu pola operacyjnego za pomocą RTG zlokalizowano przestrzenie międzykręgowe C3/C4 i C4/C5 i umieszczono cieniujące w obrazie RTG markery(igły). Wykonano cięcie o długości około 20 cm w lini pośrodkowej szyi od strony brzusznej. Warstwy mięśni rozdzielono na tępo w celu odkrycia kręgosłupa i ustabilizowano hakami tkankowymi. Za pomocą różnej średnicy tytanowych wierteł, frezów i pił nastąpiło przygotowanie miejsca do wszczepienia implantu (basket). Położenie i głebokość przeprowadzanych działań było stale monitorowane za pomocą RTG. Wydrążony matriał odłożony został w sterylnej puszce i przykryty gazikiem nasączonym krwią pacjenta w celu utrzymania szpiku kostnego przy życiu.

Po umieszczeniu w wydrążonym kanale tytanowego implantu następuje wypełnienie wolnej przestrzeni odłożonym wcześniej materiałem kostnym. Przyczyni się to do wytworzenia stałego połączenia (mostek kostny) pomiędzy kręgami ustabilizowanymi za pomocą implantu w położeniu zapewniającym brak ucisku na rdzeń.

Po usunięciu haków tkankowych wykonano kontrolne zdjęcie RTG.  Mięśnie i podskórze zamknięto w 3 warstwach w celu zmniejszenia ryzyka powstania obrzęku, cięcie skórne zamknięte za pomocą staplera. Rana pooperacyjna zaopatrzona jałowym opatrunkiem.

Pacjent przetransportowany za pomocą windy do boksu anestezjologicznego i utrzymywany w stanie sedacji w celu przedłużenia okresu wybudzenia i zapewnienia możliwie mało traumatycznego wstania po operacji przy asekuracji na linach.

 

Po tygodniu od operacji wykonano kontrolne zdjęcia RTG

 

Zalecenia:

  • antybiotykoterapia w okresie okołooperacyjnym
  • doustne podawanie środków przeciwbólowych w osłonie omeprazolu
  • regularna kontrola radiologiczna
  • zmiana opatrunku co dwa dni aż do momentu usunięcia zszywek i zagojenia rany skórnej
  • Początkowo okres ograniczonego ruchu (klinika, boks 7-10dni), następnie najlepiej boks angielski z własnym, małym wybiegiem (ruch wyłącznie kontrolowany, brak ćwiczen- 2 miesiące). Po tym okresie niezwykle ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej fizjoterapii do której zaliczyć można ruch w ręce i zapewnienie niewielkiego wybiegu, a także wszelkiego rodzaju masaże i ćwiczenia poprawiające elastyczność
  • należy unikać wiązania konia w celu zredukowania możliwości urazu szyi przy ewentualnym spłoszeniu bądź odsadzeniu się zwierzęcia, nie powinno się korzystać z karuzeli