Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 3.jpg
  • 2.jpg
  • 4.jpg
  • 1.jpg
  • 5.jpg

Przypadek 9 Kameleon 'folicular stasis'

 

Historia i prezentowane objawy:

Julia samica kameleona została do nas skierowana z innej kliniki weterynaryjnej gdzie zdiagnozowano u niej zatrzymanie pęcherzyków jajnikowych
(folicular stasis). Po potwierdzeniu diagnozy (na podstawie załączonego zdjęcia RTG) wykryliśmy również MBD-chorobę metaboliczną kości-kręgi ogonowe bardzo zniekształcone. Julia miała normalny apetyt dopiero parę dni temu właściciele zaobserwowali jego brak. Obecne warunki w jakich Julia jest utrzymywana, według opisu właścicieli, nie budzą żadnych zastrzeżeń. Z powodu MBD właściciele zostali poinformowani o dodatkowych możliwościach (pomiar poziomu Ca w osoczu) i zagrożeniach jakie niesie zabieg chirurgiczny (niewydolność nerek) . Zdecydowali się jednak na sam zabieg, bez poprzedzających badań krwi, które w przypadku tak małego pacjenta wniosły by dodatkowe obciążenie w związku z utrata nawet małej ilości krwi. Rozpoczeliśmy przygotowania do zabiegu.

Waga przed zabiegiem to 126g. Julia żywo reaguje na bodźce, porusza się swobodnie, choć powłoki brzuszne są wyraźnie obrzmiałe i napięte. Zaadministrowano Alfaxan (indukcja znieczulenia ogólnego) a następnie Julia została zaintubowana (znieczulenie wziewne), podłączono doppler do pomiaru rytmu serca oraz kapnograf. Zabieg pomyślnie przeprowadzono (ovario-salpingectomy) bez żadnych komplikacji ( jeden pęcherzyk pękł ale jedynie minimalna zawartość dostała się do jamy ciała, nie przeprowadzono płukania ze względu na słaby drenaż płynów u kameleona i braku możliwości wydostania jego nadmiaru).

  Po zabiegu Julia (waga po to zaledwie 92g!) szybko doszła do siebie, już w parę godzin po odzyskała apetyt, i została u nas na 24-godzinnej hospitalizacji. Jako zabezpieczenie przeciwzapalne i przeciwbólowe zastosowaliśmy Metacam (iniekcje domięśniowe) przez kolejne 5dni oraz osłonowo antybiotyk-Baytril przez kolejne 7dni. Poinstruowano właścicieli co do sposobu wykonywania iniekcji (przednia kończyna, ramię lub przedramię+dezynfekcja roztworem jodyny bez alkoholu), zalecono dalszą kontrolę po 10dniach u lekarza prowadzącego pierwszego kontaktu oraz zachęcono do  przeprowadzenia tak szybko jak to możliwe badania kału pod kątem obecności pasożytów.