Zlamanie zuchwy
Wywiad:
- 21 letni ogier kryjący
- rok temu zakończył starty w zawodach skokowych
- w czasie porannego karmienia własciciele zauważyli wyraźne problemy z przeżuwaniem i delikatny obrzek w okolicy policzka i wzdłuż lewej gałęzi żuchwy
- terenowy lekarz weterynarii wykonał zdjęcia RTG na których widoczne jest wieloodłamowe złamanie żuchwy na obszarze od M1/M2 do połowy długości diastemy
Pacjent wysłany do kliniki w celu przeprowadzenia dalszych badań i chirurgicznego zaopatrzenia złamania
W klinice wykonano powtórnie zdjęcia RTG. W celu upewnienia się co do ilości i położenia odłamów przeprowadzono także badanie głowy za pomocą tomografu komputerowego.
Ze względu na położenie złamań i wysokie ryzyko zakażenia zdecydowano się na wykonanie zewnętrznej stabilizacji za pomocą drucianego cerklaża. Zabieg został przeprowadzony zaraz po wykonaniu CT aby uniknąć konieczności przeprowadzania kolejnej narkozy.
Pacjent w ułożeniu grzbietowym zarówno do badania jak i zabiegu. Premedykacja za pomocą acepromazyny w iniekcji domięśniowej i ksylazyny podanej dożylnie. Jako wprowadzenie podano mieszaninę diazepamu i ketaminy. Znieczulenie mieszane wziewne (za pomocą izofluranu) i dożylne (ketamina we wlewie kroplowym).
Stabilizacji odłamów dokonano zewnętrznie za pomocą dwóch drucianych cerklaży- kieł do P2/P3 i poprzecznie pomiędzy kłami. Ostre końcówki drutu zabezpieczone zostały za pomocą plomby.
Pacjent poddany tygodniowej antybiotykoterapii- cefalosporyna III generacji. W dniu zabiegu dożylnie podano przeciwzapalnie i przeciwbólowo fenylbutazon, finadynę i dexamethason. W kolejnych dniach w razie konieczności (widoczna bolesność, brak apetytu) podawano fenylbutazon per os.
W kolejnym dniu po zabiegu wykonano kontrolne zdjęcie RTG.
Zalecenia:
- regularna kontrola RTG do czasu uzyskania zrostu odłamów
- ruch kontrolowany w ręcę
- podawanie miękkiego pokarmu (mash, moczone siano, rozmoczony granulat trawy)
- w razie potrzeby administracja leków przeciwbólowych per os