Przypadek 5
Przypadek 4
Fata – 9 1,5 roczna letnia niesterylizowana suka razy owczarek francuski beauceron,37 kg.
Fata przyszła na kontrolne EKG i echo serca w związku z podejrzeniem DCM i tachykardią komorową. 12 stycznia 2013 r. pies był hospitalizowany w związku ze skrętem żołądka. W trakcie zabiegu okazało się, że żołądek był silnie powiększony, zajmował praktycznie całą jamę brzuszną i wypełniony był odpadkami kuchennymi i cebulą ( ? ) w tak dużym stopniu, że dołączono możliwe zatrucie cebulą do listy problemów! Podejrzewano iż mogło to wywołać mdłości i silne wymioty co doprowadziło do skrętu. W trakcie anestezji wystąpiła silna tachykardia, podano lidokainę bolus 8 mg/kg, po podaniu której serce zwolniło trochę, po 1,5 godz. podano kolejny bolus ( 4 mg/kg ) następnie kontynuowano w formie wlewu ciągłego ( dawka 40 mcg / kg / min - 4 h 3.5 mL / h, potem 4 h 2.5 mL / h,potem 1.5 ml / hr aż do kolejnego dnia gdzie zmieniono lek na Sotalol. ( HR przed podaniem 140/min po podaniu 80/ min. )
Zaobserwowano szmer sercowy w okolicy wskazującej na zastawkę mitralną, pojawiło się podejrzenie DCM . 14 stycznia wykonano EKG i echo. Lewy przedsionek był nieznacznie powiększony o prawidłowej kurczliwości mięśnia sercowego, nie można było jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć DCM. Zdecydowano się na wypisanie Faty do domu z zaleceniem przyjmowania doustnych leków przeciwarytmicznych – Sotalol 80 mg 1 tbl BID.
Kontrola 7 lutego 2013 – pies ma się bardzo dobrze, jest aktywny, biega, interesuje się otoczeniem, przytył 2 kg od czasu zabiegu. HR 60/min kiedy Fata leżała spokojnie, tętno wzrasta gdy bardziej aktywna, EKG – prawidłowy rytm zatokowy, nie obserwowano pobudzeń komorowych. Echo – dalej poszerzona lewa komora o zwiększonej objętości i normalnej kurczliwości, niedomykalność zastawki mitralnej, widoczny przeciek, który może rozszerzać się w komorze, prawa część serca prawidłowa bez widocznej niedomykalności.
Dyskusyjne pozostaje czy przed skrętem występowały już zaobserwowane zmiany czy są one wynikiem przebytej choroby. Głównym celem jest teraz stopniowe odstawienie leków przeciwarytmicznych i ciągłe obserwowanie psa. W przypadku jakichkolwiek problemów może być konieczne ponowne włączenie ich do leczenia. Być może dobrym pomysłem byłoby włączenie pimobendanu jednak na razie wstrzymano się z tym do czasu kolejnej kontroli kiedy sotalol zostanie już przerwany ( początek marca ).