Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 4.jpg
  • 1.jpg
  • 5.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Przypadek 8

Przypadek 8

Ivo – labrador retriever, samiec, 8,5 roku 52 kg wagi

25 lutego pies odwiedził YES w związku z kontrolą zmian na łapach. W 2011 roku  zdiagnozowano u niego zapalenie mieszków włosowych wraz z czyraczycznością przednich łap. Prawdopodobnie specyfika budowy łap i tym samym punkty nacisku w trakcie chodzenia obejmujące również skórę podeszwowej części łap a nie tylko opuszki, predysponują do mechanicznego drażnienia oraz wnikania zanieczyszczeń i bakterii skutkując chronicznym zapaleniem skóry tej okolicy.

*

Na początku stycznia Ivo przeszedł zabieg usunięcia guza z komórek tucznych ( 3*4 cm) zlokalizowanego w na bocznej ścianie klatki piersiowej za lewym łokciem. W trakcie ostatniej wizyty 4 lutego skóra obu przednich łap była zmieniona. Na lewej łapie zmiany były poważniejsze, występowały dość liczne czyraki w skórze między 3/4 i 4/5 palcem. Przeprowadzono również pełne badanie morfologiczne i biochemiczne krwi – wszystkie parametry były w granicach normy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Źródło zdjęć: „Pathogenesis of canine interdigital palmar and plantarcomedones and follicular cysts, and their response tolaser surgery “ David D. Duclos, Ann M. Hargis, Patrick W. Hanley 2008 The Authors. Journal compilation © 2008 ESVD and ACVD. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

Obecnie zmiany wyglądają zdecydowanie lepiej. Praktycznie ograniczyły się do przedniej lewej łapy. Skóra jest zaczerwieniona, przy omacywaniu i uciskaniu przestrzeni między palcowych ze zmienionej skóry wypływa niewielka ilość białej, gęstej wydzieliny. Z tych miejsc pobrano próbki do badania cytologicznego – pod mikroskopem widoczna była niewielka ilość drożdżaków ( Malassesia ) bez znaczenia klinicznego. Czyraki nie były już widoczne. Okolica po wycięciu MCT ( 2 m-ce temu ) wygląda dobrze, utrzymuje się minimalny obrzęk. Wcześniej występowała kulawizna tej kończyny ale właściciel widzi poprawę w poruszaniu się psa. Zdecydowano się na kontynuację leczenia z małymi zmianami w dawkowaniu ze względu na konieczność przeprowadzenia szczepienia.

Zastosowane leczenie:

  • Fucidin ( maść z kwasem fusydowym ) dwa razy dziennie zewnętrznie na zmiany cienka warstwa
  • Protopic maść ( takrolimus ) kontynuować obniżając dawkę aby znaleźć najniższą skuteczną
  • Atopica caps.100 mg ( cyklosporyna A ) – co drugi dzień, przerwać stosowanie na dwa tygodnie przed szczepieniem przeciwko wściekliźnie i jeśli będzie konieczne rozpocząć ponowne stosowanie dwa tygodnie po szczepieniu. Ivo wybiera się w podróż do Estonii dlatego wymaga aktualnego szczepienia.
  • stosowanie ochraniacz, obuwia itp. w trakcie spacerów - bardzo ważne aby zapobiec zanieczyszczeniu ran.
  • dieta Hipoallergenic

Ivo jest pacjentem MRSP pozytywnym. W trakcie wizyty pobrano dwie próbki z błon śluzowych nosa i jamy ustnej i okolicy około odbytowej do badania hodowlanego:

Oxacillin 6(mm) R

Amoxicillin/Clavulanic acid 2:1 R

Cephalothin R

Erythromycin 6(mm) R

Clindamycin 6(mm) R

Trimethoprim/Sulfamethoxazole 1:19 6(mm) R

Tetracycline 9(mm) R

Fucidic acid 34(mm) S

Amikacin 24(mm) S

Enrofloxacin 33(mm) S

Gentamicin 25(mm) S