Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 1.jpg
  • 5.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 2.jpg

Przypadek 9

Przypadek 9 – PRAA

Emppu – półroczna suka, mieszaniec owczarka niemieckiego.

Pies został skierowany do YES z rozpoznanym przełykiem olbrzymim. Pierwsze objawy pojawiły się już w wieku 9 tygodni. Zaraz po posiłku pies stawał się niespokojny, wykazywał objawy bólowe,  piszczał, szczekał po czym zwracał niestrawiony pokarm. Z opisu właścicieli wynikało, że były to tzw. wymioty rzekome – regurgitacja.  W połowie stycznia wykonano zdjęcia RTG z kontrastem, na których widoczny jest silnie rozszerzony przełyk w części położonej dogłowowo od przedniego brzegu  serca. W dalszej części przełyk ma normalną średnicę. Z racji wieku psa podejrzewano wadę wrodzoną – przetrwały łuk aorty który od zewnątrz oplatając przełyk powoduje utrudnienie w pasażu treści do żołądka.

Stan ogólny psa był bardzo dobry, w badaniu klinicznym nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Temperatura  w normie 38,7, węzły chłonne niepowiększone, serce i płuca osłuchowo prawidłowe, błony śluzowe różowe, wilgotne, CRT pon.2 sec. BSC 3/5. Brak nieprawidłowości w omacywaniu jamy brzusznej.

Badania krwi : morfologia, biochemia, profil krzepnięcia – wszystkie parametry mieściły się w granicach normy. Oznaczono grupę krwi – DEA 1.1 negatywny.

Wykonano badanie endoskopowe: potwierdziło się podejrzenie ucisku z zewnątrz, widoczne pulsujące naczynie po stronie prawej – aorta. Na wysokości 3 przestrzeni międzyżebrowej zwężenie ( ligamentum arteriosum i przetrwały łuk aorty). Dodatkowo nieprawidłowo ulokowana tętnica podobojczykowa – a. subclavia sinistra.  Dogłowowo od zwężenia światło przełyku silnie rozszerzone - megaesophagus, widoczny nagromadzony płyn w uchyłku. Za przewężeniem struktura narządu jest normalna. Na całej długości przełyku błona śluzowa normalna. Wykonano zdjęcia RTG klatki piersiowej aby wykluczyć np. zachłystowe zapalenie płuc – zdjęcia bez zmian. Przeprowadzono również badanie CT aby dokładnie ustalić położenie i przebieg naczyń zaangażowanych w proces.

Następnego dnia wykonano operację resekcji nieprawidłowego naczynia z dostępu  od strony lewej. Zabieg przebiegł bez jakichkolwiek komplikacji. Po zabiegu Emmpu została na obserwacji na oddziale. Zastosowane leki – Kefzol – antybiotyk, Cerenia- przeciwwymiotnie, Nexium – gastroprotektant, Meloxicam – niesteroidowy lek przeciwbólowy, L-Polamivet – opioidowy lek przeciwbólowy w razie potrzeby oraz  płyny dożylnie. Leki do domu : Omeprazol, Metacam.
Zalecenia dietetyczne: Emmpu powinna dostawać 6 posiłków dziennie, zaleca się podawanie karmy dość wodnistej, łatwej do przełknięcia. Najlepiej podawać psu pokarm w pozycji stojącej tak by grawitacja pomogła w pasażu jej do żołądka ( Bailey chair ).

Rokowanie  jest ostrożne do dobrego .Zazwyczaj usunięcie zewnętrznej przeszkody utrudniającej przejście pokarmu zdecydowanie łagodzi objawy, jednak cofnięcie się już powstałych zmian – uchyłek przełyku może nie być możliwe. Kolejnym możliwym powikłaniem jest zachłystowe zapalenie płuc, bardzo ważne jest przestrzeganie sposobu karmienia Emppu. Kontrolę wyznaczono za dwa tygodnie. Powtórne przeprowadzenie endoskopii nie jest konieczne do ewaluacji procesu leczenia.